منو
 کاربر Online
781 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 21 مهر 1393 [14:24 ]
  تصاویر ارسالی اولین فضاپیمای هندی
 

اکنون در اطراف مریخ و سایر اجرام آسمانی نام کشورهای بسیاری دیده می شود و ارسال فضاپیما و کاوشگرها دیگر مختص ناسا و سازمان فضایی اروپا نیست. فضاپیمای هندی توانسته است اولین تصاویر خود از سطح مریخ را به زمین ارسال کند.
اولین فضاپیمای هندی که سال گذشته (نوامبر سال 2013 میلادی) توسط موشک قدرتمند PSLV-XL از جنوب این کشور به فضا پرتاب شده بود، پس از طی مسافتی در حدود 780 میلیون کیلومتر در 24 سپتامبر سال 2014 میلادی توانست در گرانش سیاره مریخ قرار بگیرد. این کاوشگر هندی در مدت حدودا 10 ماه توانست به اطراف مریخ رسیده و نام هند را به عنوان اولین کشور آسیایی در ارسال کاوشگر به مریخ ثبت کند. پیش از این کشورهایی مانند ژاپن و چین نیز در تلاش بودند تا کاوشگرهایی را به فضا ارسال کنند اما با شکست مواجه شدند.
مریخ نورد MOM برخلاف پروژه اخیر امریکا Maven که با هزینه ای در حدود 671 میلیون دلار به فضا پرتاب شد، هزینه ای در حدود 74 میلیون دلار در برداشت. کاوشگر هندی ها مجهز به برترین سیستم ها و سنسورها است تا بتواند ماموریت خود را به بهترین شکل انجام دهد. مسئولان هندی هدف از ارسال این کاوشگر فضایی را کشف گاز متان در سطح سیاره سرخ عنوان کرده اند و اکنون ماناگالیان Mangalyaan بدون هیچ مشکلی به مسیر و ماموریت خود ادامه خواهد داد. ارسال اولین تصاویر از سطح مریخ نشانگر این موضوع است.
منبع: http://www.mehrnews.com


تصویر
تصویر ارسالی فضاپیمای هندی از سطح مریخ

  امتیاز: 0.00