منو
 کاربر Online
1166 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 19 مهر 1393 [15:46 ]
  پاسخ به سوال: سیارات در آسمان شب
 

با سلام و درود بر شما جناب آقای بابک از تهران
از دقت و حسن نظرتان سپاسگزارم. اما پاسخ سوال جنابعالی:
همانطور که در پوشه با عنوان `سیارات در آسمان ساعت 12 ظهر، اگر خورشید گرفتگی می بود` به تاریخ 3 مهر 1393 درج گردید: اکنون آرایش سیاراتی که با چشم غیر مسلح قابل رویت هستند در آسمان روز می باشد. اما رویت سیاراتی که قدری از خورشید دور هستند، در کمی بعد از غروب خورشید و کمی قبل از طلوع خورشید با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است ولی در آسمان نیمه شب، هیچکدام از این سیارات در آسمان حضور ندارند. به تصاویر زیر نگاه کنید. توضیح در مورد هر تصویر داده شده است. تصاویر زیر آسمان شب مورخ 19 مهر 1393 را نشان می دهد.


تصویر زیر، نقشه آسمان در ساعت حدود 18 را نشان می دهد. در سمت راست این تصویر ابتدا سیاره زحل یا Saturn و بعد از آن به سمت چپ تصویر سیاره Mars قرار دارد که هر دو سیاره تا قبل از ساعت 21 غروب خواهند کرد.
تصویراین تصویر مربوط به نیمه شب است و همانطور که مشاهده می کنید هیچ کدام از سیارات قابل مشاهده با چشم غیر مسلح، در آسمان نیست.
تصویردر تصویر زیر سیاره مشتری یا Jupiter مشاهده می شود. این سیاره از حدود ساعت 2 بامداد تنها میهمان آسمان صبحگاهی است تا هنگامی که خورشید طلوع می کند.
تصویر


نتیجه گیری: از حدود ساعت 21 الی حدود ساعت 2 بامداد، سیارات قابل مشاهده با چشم غیر مسلح در آسمان حضور ندارند.

  امتیاز: 0.00