منو
 کاربر Online
360 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  دوشنبه 31 شهریور 1393 [17:43 ]
  ساخت کاغذ الکترونیکی
 

دانشمندان با محقق ساختن ایده ساخت ترانزیستورهای ارگانیکی گام دیگری به سوی عملی کردن ایده بزرگتری به نام « کاغذ الکترونیکی» برداشتند. محققان دانشگاه های استنفورد و کالیفرنیا نشان دادند، ترانزیستورهای ارگانیکی تک کریستالی می توانند با استفاده از تکنیک جدیدی به صورت انبوه تولید شوند.

در حال حاضر ترانزیستورهای ارگانیکی با عملکرد بالا، به صورت دست ساز تولید می شوند که از این رو استفاده آنها در تجهیزات مختلف الکترونیکی به ندرت روی می دهد.
ژنان بائو از اساتید برجسته مهندسی شیمی در این خصوص گفت: فرآیند جدید صورت گرفته از سوی دانشمندان برای نخستین بار نشان داد که تک کریستال های ارگانیکی دارای قابلیتی هم چون الگو برداری شدن در سطحی وسیع بدون نیاز به دست چین شدن و ساخت نمونه جدید از آنهاست. نتایج تحقیقات این دانشمندان در شماره اخیر نشریه نیچر به چاپ رسیده است.
اکنون این دانشمندان روش نوینی برای چاپ الگوهای مختلف ترانزیستورها بر روی سطوحی هم چون ویفرهای سیلیکنی و پلاستیک های قابل انعطاف ارایه کرده اند.
این روش با کار گذاشتن الکترودهایی بر روی سطوح یاد شده در هرجایی که نیاز به کارگذاشتن ترانزیستور احساس شود، آغاز شده و در ادامه با تولید الگویی ساخته شده از پلیمری به نام polydimethylsiloxane که در حقیقت پلیمر سیلیکنی رایجی به حساب می آید، ادامه می یابد.
به دنبال این مرحله، محققان این الگو را با استفاده از عامل کریستالی به نام octadecyltriethoxysilane پوشانده و در پایان تبخیر این ماده کریستالی ارگانیکی موجب رشد تک کریستالها در مقیاس انبوه می شود. در نهایت نیز ترانزیستور ارگانیکی زمانی شکل واقعی خود را پیدا می کند که این کریستالها با الکترودها هم مرز شوند.
براساس گزارش «سنت نیوز» محققان در آزمایشان خود در نقطه ای به مساحت ۸۰۰ میلیونیوم اینچ مربع چنین فرآیندی را عملی کردند.
اکنون این امیدواری شکل گرفته که درآینده ای نزدیک انبوهی از کاغذهای الکترونیکی با قابلیت های گوناگون ساخته شوند

  امتیاز: 0.00