منو
 کاربر Online
1279 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 18 شهریور 1393 [19:32 ]
  نیروی خورشید: نوترینو های گریزان خورشیدی شناسایی شد
 

ذرات کوچکی که در دل خورشید به تازگی یافت شده است، مایه ی این شده که دانشمندان، دوباره، نگاه کوتاهی به همجوشی هسته ای هسته ی نزدیک ترین ستاره به زمین، خورشید بیاندازند.
این ذرات زیراتمی، که “نوترینو” خوانده می شوند، نشانه هایی از این فرایند همجوشی بزرگ، درون خورشید است. از چرایی پنهان ماندن این ذرات تا به امروز، می توان از ساخته شدن در نخستین گام از یک دنباله ی واکنش و پاسخگو بودن به بیشینه ی همجوشی هسته خورشید، نام برد. هم اکنون اما، در یک همکاری فرابومی بدست بیش از ۱۰۰ دانشمند، که سرگرم کار با دستگاه “ردیاب بورکسینو” -Borexino Detector- در ایتالیا هستند، نخستین رایانش* های خود را از این ذرات گریزان پخش کردند. آندرا پوکار، از دانشگاه ماساچوست و هموند تیم بورکسینو در این باره می گوید: “هنگامی که یک واکنش همجوشی رخ می دهد، پس از هشت دقیقه دیرکرد به زمین می رسد. و این یافته های تازه، به ما در نگاه کردن به بیشینه ی این واکنش ها در هنگامی که رخ می دهند، یاری می رساند.” وی همچنین ادامه می دهد: “این رایانش ها همچنین، به ما در راست شمردن اگویی از خورشید و نوترینو ها نیز، یاری می رساند.”

آشکارترین پذیرش
همراه با پرتو های نور، نوترینو ها نیز از درون خورشید به فضا پرتاب می شوند، که هر اینچ مربع از زمین در هر پرتاب، نزدیک به ۴۲۰ میلیون ذره در هر ثانیه دریافت می کند. با این که بسیار است، اما این نوترینو های کم انرژی بدست یک واکنش همجوشی پروتون-پروتون (پ-پ) که تنها بدست همکنش با مواد دیگر که بدست نیروی سست هسته ای ساخته می شوند به وجود می آیند، و همین مسئله یافتن آن ها را سخت می کند. نخستین گام یک فرایند همجوشی در خورشید هنگامی آغاز می شود که دو پروتون در هسته ی آن به یک دوترون دگرگون می شوند ویک نوترینوی پ-پ را می سازند. و بازمانده ی نوترینو ها در یک فرایند زنجیره ای ساخته می شوند که برخی از آنها یافته شدند اما نوترینوهای گام نخستین از یافته شدن بازماندند. “این ها از آشکارترین پذیرش از این که همجوشی هسته ای، انرژی بن مایه برای خورشید است،” ویک هکستون، یک نگره پرداز* و کسی که درباره ی نوترینوها و اخترفیزیک هسته ای درس خوانده دانشمندان پیوسته به دنبال رده بندی کردن انرژی نوری که و در هسته ی خورشیدی تولید می شود و از رویه ی خورشید می تابد، بوده اند. ۱۰۰۰۰۰ سال به درازا می کشد تا نوترینوهای درون خورشید به رویه ی ستاره ای خود، درست پیش از این که با سرعت نور از رویه ی آن پرتاب شوند، برسند. با سنجش انرژی خورشیدی که از رویه ی خورشید تابش می شود و انرژی هسته خورشید به این آگاهی برجسته درباره ی برابری ترمودینامیکی این ستاره در طول بیشتر از ده ها هزار سال می رسیم. “این رایانش، آشکارا، آنچه را که ما از فرایند همجوشی در خورشید که بدست نوترینوهای پرانرژی و آنچه را که ما در رویه ی خورشید می بینم می پذیرد،” پوکار. این یافته های تازه، همچنین، آگاهی های بیشتری درباره ی سرشت نوترینوها بدست ما می دهند. این ذرات سه گونه هستند. نوترینو هایی که از هسته ی خورشیدی تابش می شوند گونه ی “الکترونی” نام دارند و زمانی که فضا را می پیمایند، پیوسته میان دو گونه ی “مون” -moun- و “تاو” -tau- دگرگون می شوند. تیم بروکسینو این یافته ها را پذیرفته است. هکستون می گوید، “تا به امروز، این پدیده ها تنها در خورشید دیده شده است.” همچنین یک پدیده ی مشابه، می تواند بر روی زمین که “باریکه ی نوترینوی پایه بلند” خوانده می شود به بهره برداری برسد که در باره ی رده بندی جرم های این نوترینوها جست و جو می کند.
بروکسینو همچنان به یافتن نوترینوهای پ-پ بر پایه یک برنامه ریزی روزانه ادامه می دهد.
منبع: http://sarisky.ir

  امتیاز: 0.00