منو
 کاربر Online
659 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 16 شهریور 1393 [12:56 ]
  انجمن نجوم مشهد ده ساله شد
 

این باشگاه با قرائت قرآن کریم توسط جناب آقای عباس حقیقی، از اعضای انجمن نجوم مشهد، کار خود را در فضایی آرام شروع کرد. طی تبلیغاتی که از چند روز قبل در روزنامه خراسان و همین طور با نصب پوسترهای تبلیغاتی انجمن در دانشگاهها و برخی مدارس مشهد صورت گرفته بود، جمعی از علاقه مندان نجوم در باشگاه صد و بیستم شرکت کرده بودند.
سرکار خانم الهه آرشیان، عضو انجمن، اجرای این باشگاه را بر عهده داشتند و با بیان دکلمه ای بسیار زیبا مراسم را آغاز کردند. کلیپی با نام ” انجمن در گذر زمان ” که توسط جناب آقای رضا حبیبی، از اعضای کادر اجرایی باشگاه‌ها، تهیه شده بود برای حاضرین پخش شد که عکسهای این کلیپ خاطرات زیادی را برای اعضای قدیمی انجمن زنده کرد.
انجمن در گذر زمان
اولین سخنرانی این باشگاه اختصاص داشت به مسؤول محترم انجمن نجوم مشهد جناب آقای محمد مهدی مطیعی. ایشان نگاهی داشتند به فعالیتهای ۱۰ ساله انجمن و بیان کردند که انجمن نجوم مشهد از سال ۱۳۸۱ فعالیتهای خود را به پیشنهاد مرحوم دکتر محمد تقی عدالتی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد و از بنیانگزاران نجوم در این شهر، آغاز کرد. جناب مطیعی به مهمترین فعالیت های ده ساله انجمن اشاره کردند که از آن میان می‌توان به برگزاری باشگاه‌های مداوم و گردهمایی‌های نجومی، برگزاری برنامه های رصدی، کلاسها و کارگاه ها، مراسم روز و سال جهانی نجوم و تلاش برای تایید کاربری نجومی برج تاریخی رادکان اشاره کرد. همچنین ایشان به معرفی مدیران داخلی انجمن در ده سال گذشته پرداختند و نام افرادی همچون جناب آقای ربانی و جناب آقای مهندس گوهریان در این میان به چشم می خورد. جناب مطیعی به برنامه‌های آتی انجمن هم اشاره‌ای کردند و خبر برنامه‌ریزی جهت جذب نیروهای جدید برای اداره‌ی برنامه‌های بعدی انجمن را به همگان دادند. برگزاری گردهمایی ملی نجوم در سال ۱۳۹۲ و تشکیل کمیته های تخصصی نجوم هم عنوان دیگر برنامه های آتی انجمن بود.
بعد از صحبتهای جناب مطیعی بخش اول کلیپی از فعالیتهای ده ساله‌ی انجمن برای حضار نمایش داده شد که شامل عکس‌هایی از فعالیت‌های انجمن نجوم مشهد بود که خاطرات گذشته را برای اعضای انجمن زنده کرد. در ادامه سرکار خانم آرشیان به بیان سوالی نجومی پرداختند و حاضرین را برای پاسخ به آن تشویق کردند و وعده‌ی جوایزی نجومی در انتهای باشگاه را به شرکت کنندگان دادند.
در ادامه به پاس گرامیداشت فعالیت ها و همراهی های ده ساله ی جناب اقای مهندس منوچهر آرین، پژوهشگر و موسس سایت جام جمشید، از ایشان دعوت شد که چند دقیقه ای برای حاضرین از تلاشهای خود برای تایید کاربری نجومی برج تاریخی رادکان صحبت کنند. ایشان هم به بیان چندین خاطره ی خود از شب هایی که برای تحقیق و پژوهش پای برج رادکان گذرانده بودند پرداختند.
عکاسی نجومی
جناب آقای سینا خسروانی، از اعضای کادر اجرایی باشگاه و عکاس نجومی انجمن، کلیپی بسیار زیبا از عکسهای نجومی عکاسان انجمن نجوم ایران و مشهد را به نمایش گذاشتند. ایشان در ادامه ضمن معرفی عکاس فرانسوی آسمان شب اقای لارنت لاودر، کلیپی نیز از سبک منحصر به فرد عکاسی ایشان با موضوع ” بازی با ماه” برای حاضرین به نمایش گذاشتند.
منبع خبر: http://www.toossky.ir

  امتیاز: 0.00