منو
 کاربر Online
1641 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 31 مرداد 1393 [12:13 ]
  مدل‌سازی آهنرباهای ملوکولی
 

مدل‌سازی آهنرباهای ملوکولی

محققان با مدل‌سازی برهم‌کنش‌های مغناطیسی درون ملوکول Mn12 به عنوان یک آهنربای ملوکولی می‌توانند ابزارهای ذخیره اطلاعات برای کاربردهای محاسباتی تولید کنند.

برای اولین بار ویژگی‌های آهنربایی یک نمونه آهنربای ملوکولی مثل Mn12 توسط یک گروه بین‌المللی از محققان مدل‌سازی شده است. محاسبات مربوطه علاوه بر کمک به مطالعه پدیده‌های کوانتومی در مقیاس نانو مثل تونل‌زنی کوانتومی، برای توسعه ابزارهای فیزیکی مهم خواهد بود.

آهنرباهای تک-ملوکولی از قبیل Mn12، Mn4 و V15 آنسامبل‌های طبیعی از نانوذرات مغناطیسی یکسان با برهم‌کنش خفیف هستند به طوری که می‌توانند مغناطیس‌شدگی‌شان را بین دو حالت تغییر دهند؛ برای مثال از «اسپین بالا» به «اسپین پایین». در دماهای پایین، حالت مغناطیسی ملوکولی حتی در غیاب یک میدان مغناطیسی ادامه می‌یابد. به کمک چنین «اثر حافظه‌ای» می‌توان ابزارهای ذخیره اطلاعات با چگالی بالا برای کاربردهای محاسباتی ساخت و به طور کلی در علم الکترونیک ملوکولی استفاده کرد.

Mn12 علاوه بر اینکه یک آهنربای ملوکولی است، یک مدل ایده‌آل برای مطالعه ویژگی‌های فیزیکی دینامیک اسپین و عدم همدوسی کوانتومی در سیستم‌های کوانتومی نانو-مقیاس است. این ملوکول دارای ۱۲ یون مغناطیسی با اسپین‌های بالا است، بنابراین فضای اشغال شده توسط این حالت‌های کوانتومی (که تحت عنوان فضای هیلبرت شناخته می‌شود) خیلی بزرگ است.

منبع
http://psi.ir/Modelling%20molecular%20magnets%20-%20physicsworld_com.mht
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1494

  امتیاز: 0.00