منو
 صفحه های تصادفی
شاگردی جابر نزد امام باقر علیه السلام
آلبوم مدینه
اقامتگاه و تابعیت شخصیت حقوقی
وصیت به محمد بن حنفیه
رشته کارشناسی فرش
بخش هواپیماسازی هوندا
وزن اکی والان
انواع مدلهای وضعیت هواشناسی جاده‌ای
واکنش خاک
ریخت شناسی اجتماعی دهات ایران
 کاربر Online
1873 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 31 مرداد 1393 [12:11 ]
  آشنایی با فرامواد صوتی
 

آشنایی با فرامواد صوتی

فرامواد صوتی، سامانه‌های ترکیبی هستند که می‌توان از آن‌ها برای کنترل امواج صوتی به گونه‌ای استفاده کرد که برای مواد عادی غیر ممکن است. قابلیت کاربرد آن‌ها در کاهش نوفه و فن‌آوری‌های «کارهای پنهانی» است.

در یک طرح جدید، با ترکیب یک قالب الاستیک، عناصر ساختاری و هسته‌های فلزی پاسخ صوتی ایجاد می‌شود که می‌توان آن را از طریق میزان چلاندگی، تنظیم کرد. آزمایش‌های با این فرامواد که جزئیات آن در فیزیکال ریویو لترز آمده است، نشان می‌دهد این ساختار شبیه به یک کلید عمل می‌کند که برای یک پهنای خاص از فرکانس‌های صوتی بسته به میزان چلاندگی آن اجازه عبور می‌دهد و یا عبور آن را مسدود می‌کند.

فرا مواد صوتی نیز مانند فرامواد اپتیکی عناصر ساختاری را ترکیب می‌کنند و انتشار امواج را با استفاده از گاف‌های نواری (پهنای فرکانس با میرایی شدید) تنظیم می‌کنند. در حال حاضر اغلب پیکربندی‌های فراماده‌ی صوتی، منفعل هستند و در فرکانس‌های ثابت عمل می‌کنند. اما توانایی قابل تنظیم کردن آن‌ها، گستره‌ی کاربردهای ممکن را افزایش می‌دهد.

منبع
http://physics.aps.org/synopsis-for/10.1103/PhysRevLett.113.014301
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1488

  امتیاز: 0.00