منو
 صفحه های تصادفی
حلیم
شن و ماسه در بتن
نخیله
لیلة المبیت
پیام:در دست تهیه
کارل گوته یانسکی
کلوستالیت
حدسیات
تعویق رشد حرکتی
آفتاب پرست «صورت فلکی»
 کاربر Online
528 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 31 مرداد 1393 [11:07 ]
  برخورد قطره‌های کوچک به سطح جامد
 

برخورد قطره‌های کوچک به سطح جامد

قطره‌ی کوچکی به سطح جامدی برمی‌خورد؛ چه آینده‌ای انتظار او را می‌کشد؟ پهن یا پاشیده خواهد شد؟ پژوهش‌گران دقیقا نمی‌دانند چه شاخصه‌هایی در تعیین سرنوشت قطره‌ی کوچک موثر خواهند بود؛ اما گروهی در اسپانیا می‌گویند به نظر می‌آید گازی که پیرامون قطره وجود دارد، نقش بزرگی دارد. این گروه آزمایش‌هایی ترتیب داده و با به کار بستن قطره‌هایی از مایع‌های متفاوت رابطه‌ای برای تعیین کمینه‌ی سرعت لازم برای پاشیده شدن را جست و جو کرده‌اند. این مقدار می‌تواند تابع اندازه‌ی قطره‌ها و ویژه‌گی‌های جو پیرامون است. این یافته‌ها می‌توانند در درک بهتر سامانه‌های جوهرافشان، پخش آفت‌کش‌ها و فراگیر شدن آلودگی‌ها در گیاهان، به کار بسته‌شوند.

در برخورد با مسائل صنعتی مانند چاپ‌گرهای جوهرافشان باید درک دقیقی از اثر قطره‌ها و سطوح بر یک‌دیگر داشته باشیم. به عنوان نمونه، علاقه‌مند هستیم بدانیم قطره‌ها در برخورد با سطوح پخش می‌شوند یا خیر. می‌دانیم که قطره‌هایی که با سرعت بالاتری حرکت می‌کنند، راحت‌تر از قطره‌های کند پخش می‌شوند؛ شاخصه‌های مهم دیگری مانند اندازه‌ی قطره، گران‌روی مایع، و کشش سطحی نیز وجود دارند.

منبع
http://physics.aps.org/articles/v7/73
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1493

  امتیاز: 0.00