منو
 صفحه های تصادفی
فایل های دودوئی
مشتق پذیری
کرگدن
عوامل ، شرایط و کارگزاران تغییر
آمار کشتگان جنگ جمل
مراحل عملیات بیت المقدس
صمیمیت و اخلاص ایرانیان در خدمت به اسلام
لنگر کشتی نوح
پرتوی کاتدی
ادبیات برزیل
 کاربر Online
879 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 31 مرداد 1393 [11:07 ]
  آیا نوترون ها و پرتون ها هم دور خود می چرخند؟
 

آیا نوترون ها و پرتون ها هم دور خود می چرخند؟

اسپین، تکانه زاویه‌ای، ویژگی ذاتی هردوی نوترون‌ها و پروتون‌ها (در حالت کلی نوکلئون‌ها) است. تا ۱۹۸۰ فیزیکدانان فرض کرده بودند که اسپین-1/2 پروتون‌ها و نوترون‌ها به طور ساده نتیجه مجموع اسپین‌های 1/2 کوارک‌های سازنده آن‌ها است؛ به این صورت که جهت چرخش دو کوارک خلاف جهت کوارک سوم باشد.

اما یک سری از آزمایش‌ها نشان داد که مجموع اسپین کوارک‌ها تنها کسر کوچکی از اسپین نوکلئون را تشکیل می‌دهد؛ این مسئله به عنوان «بحران یا تضاد اسپین» شناخته شد. در آن آزمایش‌ها باریکه‌های قطبیده اسپینی الکترون‌ها یا میون‌ها را به نوکلئون‌های قطبیده اسپینی شلیک می‌کردند. در واقع ایده این بود که انحراف ذرات باریکه در دو وضعیت را با هم مقایسه کنند؛ اول حالتی که محور اسپینی موافق جهت باریکه باشد و دوم زمانی که محور اسپینی مخالف جهت باریکه باشد. نتایج آزمایش های پراکندگی نشان داد که مجموع اسپین کوارک های سازنده نوکلئون تنها 25 درصد اسپین کل نوکلئون را تشکیل می دهند. بنابراین فیزیکدانان نمی توانستند مشخص کنند که نوکلئون­ها اسپین خود را از کجا بدست می آورند.

یک کاندید برای اسپین­های گم­شده گلوئون ها هستند که کوارک ها را کنار یکدیگر نگه می دارند؛ گلوئون ها توسط کوارک ها در برهم کنش های نیروی قوی مبادله می شوند. از آن جایی که آزمایش های متمرکز روی اسپین کوارک نمی توانند مستقیماً ویژگی های گلوئون (مثل اسپین و قطبش) را اندازه گیری کنند، چون از طریق الکترومغناطیسی برهم کنش نمی کنند، محققان توجه خود را به برخورد دهنده RHIC (در آزمایشگاه ملی بروکهاون نزدیک نیویورک) جلب کردند. این برخورد دهنده دو باریکه پروتون را به شکل سر به سر به یکدیگر می کوبد. در این صورت یک گلوئون از یک پروتون می تواند از طریق نیروی قوی با کوارک پروتون دیگر برهم کنش کند.

  امتیاز: 0.00