منو
 کاربر Online
1308 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 31 مرداد 1393 [11:00 ]
  سطوح ابرآبگریز و کاربرد آنها
 

سطوح ابرآبگریز و کاربرد آنها

غشای نازک ابرآبگریزی که می‌تواند به عنوان روکش تقریباً برای هر نوع زیرلایه‌ای مورد استفاده قرار گیرد، توسط گروهی بین‌المللی از پژوهشگران تولید شده است. این ماده نانوساختار ، بسیار انعطاف‌پذیر بوده و از نظر نوری نیز شفاف است. از این غشا می‌توان به عنوان یک پوشش ضدآب و نیز یک فیلتر برای جدا کردن آب و روغن در صنعت استفاده کرد.

سطوح ابرآبگریز به سطوحی گفته می‌شود که به طور موثری آب را دفع می‌کنند. اکنون گروهی از پژوهشگران چینی از دانشگاه نانجینگ (Nanjing University) با همراهی جمعی از پژوهشگران دانشگاه تگزاس نوع جدیدی از این سطوح را با کمک یک نانوساختار سیلیکای سه بعدی و یک قالب هیدروژل ساخته‌اند. روکش ترکیبیِ حاصل شامل نانوالیاف‌های بهم‌پیوسته‌ی سه بعدی با قطری در حدود 100 نانومتر است و از لحاظ شکل ظاهری شبیه به برگ نیلوفر آبی می‌باشد. این نانوالیاف‌ها هوا را در زیر قطره‌های آبی که روی آن‌ها می‌افتد، به دام می‌اندازند و به این ترتیب سطحی را پدید می‌آورند که آب را دفع می‌کند.

این غشاها، ابرآبگریز باقی می‌مانند حتی هنگامی که تا بیشترین حد خود کشیده شوند و این به نوبه‌ی خود اولین بار محسوب می‌شود، چراکه نمونه‌های پیشین هنگامی که در معرض کشیدگی بیش از 30% قرار می‌گرفتند، ویژگی‌ آبگریزی خود را از دست می‌دادند.

این ماده می‌تواند به واسطه‌ی خاصیت تری، تقریباً روی هر نوع زیرلایه‌ای اعم از فلز، سیمان، پارچه، چوب و پلاستیک قرار گیرد، 98% نور تابیده شده را عبور می‌دهد و بنابراین از نظر اپتیکی نیز شفاف است. از آن به واسطه‌ی خاصیت جذب کنندگی تا 40 برابر وزن خود، می‌توان به عنوان اسفنج و فیلتر در جداسازی روغن از آب استفاده کرد. فرایند تولید این غشا ساده است و می‌توان آن را در مقیاس بزرگ نیز تولید کرد.


مرجع
http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/nl5019782
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1506

  امتیاز: 0.00