منو
 کاربر Online
1271 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 31 تیر 1393 [09:30 ]
  استراحت کافی، استرس فرد را از بین می‌برد.
 

استراحت کافی، استرس فرد را از بین می‌برد.

هر عاملی که منجر به تغییر در تعادل درونی فرد شود استرس است ، تمام موجودات زنده در حالت استرس تلاش می‌کنند تا به تعادل قبلی بازگردند زیرا عدم تعادل در آنها تنش ایجاد می‌کند.

عوامل مختلفی می‌تواند در فرد استرس ایجاد کند که از جمله آنها می‌توان به خواب و بیداری، نوع تغذیه، ترافیک، آلودگی هوا و ........... اشاره کرد.

دو کنش اصلی چرخه زندگی، خواب و بیداری و تغذیه است، هسته خواب بین حدود ۱۱ شب تا ۴ بامداد است و اگر هر عاملی موجب شود تا فرد در این ساعات از خواب محروم بماند در او تنش و فشار روانی ایجاد می‌کند.

همچنین عدم رعایت بهداشت خواب می‌تواند به اختلال در شغل فرد منجر شود که استرس مضاعفی را ایجاد می‌کند، شرکت در مهمانی‌ها و حضور مهمان در خانه باید به گونه‌ای تنظیم شود که بعد از ساعت ۱۰:۳۰ ،افراد خود را برای استراحت آماده کنند.

توصیه می‌شود افراد برای کاهش استرس حداقل ۷ ساعت بخوابند زیرا این مدت استراحت، استرس فرد را از بین می‌برد.

استرس آثار زیادی بر جسم و روان فرد می‌گذارد که از جمله آن می‌توان چین و چروک پوست به ویژه در بانوان، قرمز شدن پوست و جوش‌های صورت را ناشی از استرس و عدم رعایت خواب و تغذیه دانست.

- مواد آرایشی به ویژه آنهایی که حاوی سرب هستند استرس فرد را بیشتر می‌کند، علاوه بر این مواد آرایشی از رسیدن اکسیژن کافی به پوست جلوگیری می‌کند به همین علت است که استحمام موجب تنفسی پوستی و احساس رفع تنش روانی می‌شود.

- دمای هوا نیز جزو عواملی است که فشار روانی ایجاد می‌کند. در محیط‌های گرم استرس زیستی بالا می‌رود و فرد دچار عصبانیت می‌شود،‌ آلودگی هوا نیز به دلیل کاهش اکسیژن به طور غیرمستقیم فرد را دچار استرس می‌کند.

- تغذیه نادرست موجب می‌شود تا سطح ذخایر قندی خون پایین آمده و بدن دچار ادراک قحطی شود، چیزی که در رژیم غذایی دیده می‌شود و می‌تواند موجب استرس فرد گردد.

مصرف میان وعده سالم مانند قهوه، شیر یا چای در ساعت ۱۱ که افت شدید قند و اوج استرس شغلی وجود دارد می‌تواند به کاهش تنش کمک کند.

همچنین استرس با هوشیاری رابطه دارد و وقتی افراد گرسنه هستند قادر به تمرکز نیستند.

استرس چه واکنش‌هایی در بدن ایجاد می‌کند؟
- نخستین پیامد استرس این است که فرد تحریک‌پذیر می‌شود و احساس ناامنی می‌کند.

- از دست دادن اشتها نیز یکی دیگر از علائم استرس است به طور کلی افراد در مواجهه با استرس دو واکنش خوردن را نشان می‌دهند یا به پرخوری روی می‌آورند یا کاهش شدید اشتها دارند، فردی که استرس دارد احساس می‌کند سنگ در معده‌اش است. افسردگی و حملات وحشتزدگی نیز در پاسخ به فشار روانی است.

- حملات میگرن‌ و اختلال صرع و .......... از نتایج تأثیر استرس بر بدن است. به طور کلی کاهش استرس‌های اجتماعی می‌تواند علاوه بر تعادل فرد موجب کاهش ابتلا به اختلالات جسمی و روانی شود.

  امتیاز: 0.00