منو
 کاربر Online
1365 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 23 تیر 1393 [08:55 ]
  تبديل امواج رادیویی به امواج نوری
 

تبديل امواج رادیویی به امواج نوری

در دانشگاه کپنهاگ دستگاهی ساخته شده که امواج بسیار خفیف رادیویی را می‌گیرد و مستقیماً به امواج نوری تبدیل می‌کند. این دستگاه، حتی از مدرن‌ترین دستگاه های گیرنده امواج رادیویی که امروزه استفاده می‌شوند ده تا صد برابر حساس‌تر است و مضاف بر آن، برای تبدیل موج رادیویی به نور نیازی به تقویت کننده ندارد. بلکه از یک آینه کوچک نانومتری استفاده می‌کند و بدون ایجاد اختلالاتِ موجی سیگنال را تبدیل به نور کرده و آن را توسط فیبر نوری منتقل می‌کند.


کاربردهای عملی این کشف میتواند در بالا بردن حساسیت ردیاب‌های مورد استفاده در MRI و نجوم رادیویی (radio astronomy)، و کمک به وصل کردن کامپیوترهای کوانتمی آینده به یک شبکه باشد.

گیرنده‌های امواج رادیویی با استفاده از آنتن امواج را می‌گیرند. امواجِ وارد شده با آنتن نوسان می‌کنند و یک سیگنال الکتریکی متغیر القا می‌کنند که سپس با سیمی منتقل می‌شود. سیگنال‌های رادیویی ضعیف باید توسط تقویت کننده های الکتریکی مانند ترانزیستورها قوی‌تر شوند که این امر باعث ایجاد نوفه- افت و خیزهای اضافی در سیستم می شود. زمانی که قوی‌تر شوند، می‌توانند باعث گم شدن سیگنال اصلی شوند. بهترین تقویت کننده ها باید فوق‌العاده سرد شوند تا ارتعاشات گرمایی را که تولید نوفه می‌کنند کاهش دهند.


منبع
http://www.nature.com/news/sensor-turns-faintest-radio-waves-into-laser-signals-1.14823
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1476

  امتیاز: 0.00