منو
 کاربر Online
570 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 11 تیر 1393 [16:39 ]
  اندازه گیری ضخامت لایه بیرونی هسته
 

اندازه گیری ضخامت لایه بیرونی هسته

پژوهشگران آلمانی موفق شدند با استفاده از فوتون‌ها ضخامت لایه‌ی نوترنی هسته‌ی اتم سرب را بدست آورده و ویژگی‌های آن را توصیف کنند.

به طور معمول لایه‌ی بیرونی هسته‌های سنگین غنی از نوترون است. فیزیک‌پیشگان ضخامت این لایه را که به «پوست نوترونی» موسوم است، از طریق پراکندگی ذرات سنگین از سطح هدف‌های هسته‌ای اندازه‌گیری می‌کنند.

برای اولین بار اندازه‌گیری جدیدی با بهره‌گیری از فوتون‌ها توانسته است ویژگی‌های کاملی از این پوست را به دست دهد. نتایج این کار نشان می‌دهد که این پوست در اطراف هسته‌های سرب سطح مشخصی ندارد و بیشتر شبیه یک هاله‌ی کروی نرم است.

شکل‌گیری پوست نوترونی به واسطه‌ی فراتر رفتن شعاع توزیع نوترون‌ها در مقایسه با پروتون‌ها است. پیش از این توزیع پروتون‌ها با دقت به وسیله‌ی پراکندگی الکترونی اندازه‌گیری شده بود اما اندازه‌گیری توزیع نوترونی دشوار بوده است. در آزمایش‌های پیشین ضخامت پوست نوترونی از طریق بمباران هسته‌ها با پروتون‌، مزون پی و سایر ذرات سنگین تخمین زده شده است. اما در آزمایش جدید فوتون‌ها بکار گرفته شده‌اند.

فوتون‌ها در مقایسه با سایر ذرات این مزیت را دارند که می‌توانند در عمق بیشتری نفوذ کنند و بنابراین اطلاعات بیشتری از ساختار داخلی بدست دهند.

منبع
http://physics.aps.org/synopsis-for/10.1103/PhysRevLett.112.242502
http://psi.ir/news2_fa.asp?id=1469

  امتیاز: 0.00