منو
 کاربر Online
342 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 11 تیر 1393 [17:35 ]
  فیزیک در هنر و باستان شناسی
 

فیزیک در هنر و باستان شناسی

استفاده از علوم طبیعی به ویژه فیزیک و شیمی در هنر و باستان شناسی سابقه ای حدود دویست ساله دارد. کارشناسان هنر و باستان شناسی برای پاسخگویی به سوالاتی مانند قدمت اشیا و آثار هنری، باستانی و تاریخی، مواد تشکیل دهنده آنها، منشا مواد اولیه ای که در ساخت آثار باستانی به کار رفته است، سیر تحول فناوری، مرمت و حفاظت بهینه آثار و اشیا باستانی و ایجاد شرایط بهینه محیطی در موزه ها، اصالت آثار هنری و تاریخی، وضعیت آب و هوایی در دورانهای گذشته، منشا بیماریها و عادات و رفتارهای انسانی و حیوانی، روند تکامل انسان و صدها سوال دیگر از این دست ناچارند به روشهای علمی موجود توسل جویند.

فیزیکدانان می توانند با ساخت دستگاه های مناسب، همکاری در به کارگیری روشها و دستگاه های علمی و ارائه مشاوره در تفسیر نتایج به باستان شناسان در یافتن پاسخ این پرسش ها یاری دهند.

امروزه دیگر اصطلاحاتی مانند باستان شناسی مولکلولی یا باستان شناسی ایزوتوپی حوزه هایی کاربردی در علوم باستان شناسی هستند. در ایران نیز از چند دهه پیش متخصصان علوم طبیعی به ویژه فیزیکدانان در پروژه های باستان شناسی، حفاظت و مرمت آثار و بررسی آثار هنری مشارکت فعال دارند.

  امتیاز: 0.00