منو
 صفحه های تصادفی
زندگینامه آرتورادینگتون
جنگ جهانی اول
فتنه و آشوب در آخرالزمان
عمق کاشت
احتمال و ژنتیک
شهر تئوتی هوارکان
رسوبات دریاچه‌ای
راهنمای فایل
آشیانه های ماگمایی
ژان لوئی پونس
 کاربر Online
394 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 11 تیر 1393 [16:52 ]
  جسم‌هایی که شتاب پیدا نمی‌کنند
 

جسم‌هایی که شتاب پیدا نمی‌کنند

در مبحث مکانیک تلاش زیادی برای درک این موضوع می کنیم که جسم‌ها در پاسخ به نیروهایی که بر آن‌ها وارد می‌شوند چرا و چگونه شتاب پیدا می‌کنند. ولی در بسیاری موارد علاقه مندیم که اطمینان یابیم که جسم‌ها شتاب پیدا نمی‌کنند.

هر ساختمانی ، از یک آسمان‌خراش چند طبقه گرفته تا محقرترین اتاقک باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که فرو نریزد. درباره‌ی یک پل معلق ، نردبانی که به یک دیوار تکیه دارد یا جرثقیلی که سطل پر از سیمانی را بالا می‌برد نیز دغدغه‌های مشابهی وجود دارد. هرگاه برای جسمی که بتوان آن را به صورت یک ذره در نظر گرفت ، جمع برداری نیروهای وارد بر آن صفر باشد آن جسم در تعادل است. ولی این شرط برای وضعیت‌هایی که هم‌اینک توصیف کردیم کافی نیست.

اگر نیروها بر نقطه‌های متفاوت یک جسم گسترده وارد شوند برای اطمینان یافتن از این که جسم تمایلی به چرخش ندارد به یک الزام دیگر نیز نیاز است : جمع گشتاورها گرد هر نقطه نیز باید صفر باشد.

تصویر

در این پل، از اصل قوس برای تحمل وزن ساختار و آبی که حمل می‌کند استفاده شده است‌. آیا قطعه‌هایی که ‌در ساختن قوس به کار رفته‌اند فشرده‌‌اند یا کشیده یا ترکیبی از این دو هستند.

  امتیاز: 0.00