منو
 صفحه های تصادفی
امام حسین علیه السلام و تصمیم به تهیه آب در روز عاشورا
ابو سعید خدری
کروماکی
انتقال سهم
ماهیت غارشناسی
توبه مفید
ساختمان درونی زمین
فیزیک مواد
اوپال آتشی
رابطه علم ودین از نظر استاد جوادی آملی
 کاربر Online
892 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 04 تیر 1393 [17:44 ]
  وضعیت رویت پذیری هــلال ماه رمضـــان1435
 

مقارنه ی ماه و خورشید برای شروع ماه مبارک رمضان در روز جمعه 6 تیر ماه 93 برابر با 29 شعبان 1435 و 27 ژوئن 2014 ساعت 11:38:11 به وقت مرکزی ایران روی خواهد داد . در لحظه ی غروب این روز مختصات هلال ماه برای پنج نقطه ی شاخص کشور به صورت زیر خواهد بود :

تصویر

با توجه به موارد فوق ، هلال ماه رمضان در غروب جمعه 6 تیرماه 93 در تمام پهنه ی کشور زودتر از خورشید غروب خواهد کرد . ضمن اینکه به دلیل فاز ، ضخامت و جدایی زاویه ای ، حتی قبل از غروب نیز با هیچ تلسکوپ و ابزار رصدی به روشهای معمول در کشور ، قابل مشاهده و یا آشکارسازی نخواهد بود . بنابراین ماه شعبان ، سی روزه می باشد .
از طرفی در نگاه اول اینچنین استنباط می شود که چون هلال ماه ، در مورخ جمعه 6 تیر قابل رویت نیست ، پس حتماً بعد از گذشت یک شبانه روز و افزایش سن ، جدایی زاویه ای و دیگر پارامترها ، به راحتی و در ارتفاعی مناسب دیده می شود ، اما نه ، اینگونه نیست ، از قضا رصد هلال ماه رمضان 1435 به لحاظ مختصات و پارامترهای خاص آن به راحتی قابل مشاهده نخواهد بود ، ضمن اینکه رصد آن از لحاظ علمی مهم و استفاده از روشهای تخصصی رویت هلال ماه در شکار آن موثر خواهد بود . علت اصلی که باعث سخت تر شدن رصد این هلال شده است ، عرض دایره البروجی منفی پنج و نیم (5:35-) می باشد که باعث شده ارتفاع این هلال در لحظه ی غروب خورشید بسیار پایین باشد ضمن اینکه قرار داشتن ماه در دورترین فاصله از زمین هم بر این موضوع موثر می باشد .
بنابراین ، مختصات هلال ماه را برای غروب روز شنبه 7 تیر در جدول زیر مرور می کنیم :


تصویر

قبل از قضاوت در مورد جدول فوق ، به بررسی نقشه های مربوط به رویت پذیری هلال ماه بر اساس سه معیار عوده ، یالوپ و آفریقای جنوبی می پردازیم :
معیار عوده :
بر اساس این معیار ، هلال ماه رمضان در شامگاه شنبه 7 تیرماه 93 در استانهای شمالی کشور با ابزار رصدی و در دیگر نقاط کشور با چشم غیر مسلح به شرط داشتن افق صاف و ایده آل دیده می شود .


تصویر

معیار یالوپ :
بر اساس معیار یالوپ ، کشور ایران به سه قسمت تقسیم می شود :
قسمت اول : شامل استانهای شمالی کشور مثل آذربایجانها و خراسانها و استانهای گیلان ، مازندران و تهران ، که در این استانها ، مشاهده ی هلال ماه با استفاده از ابزارهای رصدی (تلسکوپ و دوربین های دوچشمی متوسط به بالا) میسر خواهد بود .
قسمت دوم : شامل استانهای سمنان ، کهکیلویه و بویر احمد ، یاسوج ، همدان ، قم ، اصفهان ، یزد ، شمال استانهای کرمان و فارس و... ، که در این استانها امکان مشاهده هلال با چشم غیر مسلح وجود دارد اما استفاده از ابزار رصدی (دوربین های دوچشمی متوسط)، شرط احتیاط خواهد بود .
قسمت سوم : شامل استانهای جنوبی مثل سیستان و بلوچستان ، جنوب کرمان و جنوب فارس ، هرمزگان ، بوشهر و جنوب خوزستان ، هلال ماه رمضان در غروب روز شنبه ، به شرط داشتن افق مناسب با چشم غیر مسلح قابل رویت است .

شکل شماره 163
تصویر

معیار رصدخانه ی آفریقای جنوبی :
بر اساس این معیار ، کشور ایران ، در خصوص نحوه ی رویت هلال ماه به دو قسمت تقسیم می شود :
نیمه ی شمالی کشور که در آن هلال ماه با ابزار رویت می شود بدیهی است هر چه به سمت خط رویت پذیری نزدیک میشویم ، ابزار ساده تری نیاز می باشد .
نیمه ی جنوبی کشور که در آن هلال با چشم غیر مسلح رویت خواهد شد .

شکل شماره 164
تصویر


نتیجه :
با توجه به موارد فوق و همچنین نتایج بدست آمده از رصدهای مشابه که در کشور انجام شده است می توان نتیجه گرفت که در شامگاه شنبه 7 تیرماه 93 ، این هلال در نیمه ی شمالی کشور با تلسکوپ و دوربین های دوچشمی نسبتاً قوی و در نیمه ی جنوبی کشور با دوربین های دوچشمی متوسط رویت خواهد شد ، ضمن اینکه چنانچه رصدگر ، از افق ایده آل و عاری از غبار و ابر برخوردار باشد امکان رویت هلال در استانهای جنوبی و جزایر ایرانی خلیج فارس با چشم غیر مسلح نیز وجود دارد .

منبع: http://helalemah.ir

  امتیاز: 0.00