منو
 صفحه های تصادفی
زبان فارسی در زمان سامانیان
فیزیک پزشکی
مراجعت گروه اولیّه مهاجرین
ابو سلمه عبدالله بن عبدالاسد
سوال و جوابهای رایج استفاده از عکس
سید عبدالله بهبهانی
موهومات مسحیت و خلاء فکری در غرب
اسحاق نیوتن
دوره اول جنگهای ایران و روسیه
پیامبر الگوی کامل همه زمانها
 کاربر Online
752 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 04 تیر 1393 [15:47 ]
  کتاب رؤیت هلال به عنوان اثر برگزیده کتاب فصل در بخش هیئت و نجوم
 

کتاب رؤیت هلال: آشنایی با مقدمات نجومی استهلال، تالیف دکتر جمشید قنبری و محمد مهدی مطیعی به عنوان اثر برگزیده بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل (ویژه پاییز ۱۳۹۲) در بخش هیئت و نجوم علوم خالص انتخاب شد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران آیین اختتامیه بیست و هفتمین دوره جایزه کتاب فصل (ویژه پاییز ۱۳۹۲) از ساعت ۱۷ الی ۱۹ یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۳ به میزبانی خانه کتاب با تاخیری چندماهه و با حضور معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، دبیر علمی جایزه و جمعی از نویسندگان و فرهیختگان در سالن اجتماعات پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری تهران برگزار شد.
در این مراسم از آقایان دکتر جمشید قنبری و محمد مهدی مطیعی مؤلفان کتاب “رؤیت هلال: آشنایی با مقدمات نجومی استهلال” به عنوان کتاب برگزیده در بخش هیئت و نجوم علوم خالص، تقدیر به عمل آمد.
این کتاب در شش فصل با عناوینی که در ادامه آورده شده‌اند، شامل بیش‌ترِ آن چیزی است که علاقه‌مندان به رؤیت هلال برای شروع به کار به آن نیاز دارند و سعی شده است در آن تنها مقدمه‌ای مختصر برای آشنایی سریع علاقه‌مندان با مبانی نجومی استهلال و اطلاعاتی کلی در مورد این بخش جذاب از علم نجوم در اختیار خوانندگان محترم قرار گیرد.
فصل اول: گردش ماه به دور زمین
فصل دوم: سیستمهای مختصات نجومی
فصل سوم: پارامترهای مؤثر در رؤیت هلال
فصل چهارم: معیارهای رؤیت‌پذیری هلال
فصل پنجم: به دنبال هلال باریک و کم فروغ
فصل ششم: اهمیت روشنایی هلال در رؤیت‌پذیری آن
در ضمیمه‌ی کتاب نیز وضعیت و پیش‌بینی علمی رؤیت‌پذیری هلال ماه‌های رمضان و شوال ۱۴۳۵ تا ۱۴۴۰ ه.ق آورده شده است.
منبع خبر: http://www.toossky.ir/?p=4815

  امتیاز: 0.00