منو
 صفحه های تصادفی
هسیت
معرفی دانشمندان علوم پزشکی
پاک کننده
گروه‌بندی داروها
مسیحیت در اروپا و امپراتوری روم
عسل غنی شده با ویتامین
عوامل اختلاف قرائتها
سیر تاریخی موتور
Zinc
نمونه هایی از نعمت و عذاب برزخی
 کاربر Online
1122 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 04 تیر 1393 [05:59 ]
  فضاپیما شناسایی ماه، راز فعالیتهای سطح ماه را فاش می کند
 

دانشمندان بر این باورند که ماه در حال یک انقباض کلی در اثر خنک شدن یک گرمای درونی است. عکس جدید گرفته شده توسط ماهواره شناسایی ماه(LROC) در ناحیه کوچکی بر سطح ماه، فرو رفتگی های سطح ماه را بر پوسته در خال انقباض آن را نشان می دهد که دقیقه ای شکل می گیرند. به نظر دانشمندان این فعالیت زمین شناسی در مقایسه با عمر ماه که بیش از 5/4 میلیارد سال است، در کمتر از 50 میلیون سال اخیر رخ داده است. تصاویر واضح گرفته شده توسط دوربین ماهواره شناسایی ماه نشان می دهند طول فرو رفتگی های کوچک و باریک درسطح ماه از نوع گسترده تر آنها بیشتر است. این موضوع بیانگر این واقعیت است که پوسته ماه در این نواحی از دو طرف کشیده شده است. این شیارهای خطی که فرو رفتگی در سطح ماه نامیده می شوند، هنگامی که پوسته کشیده و شکسته شده ماه در امتداد دو گسل متحرک پایین می افتند شکل می گیرند. مجموعه ای از این دسته شیارها در سطح ماه کشف شده اند. توماس واترز از مرکز مطالعات زمین و سیاره شناسی موزه ملی هوا فضا –اسمیت سونیان – در واشنگتن دی سی بر این باور است که ماه در اثر خنک شدن لایه داغ درونی اش در یک وضعیت عمومی و قرار دادی قرار دارد. وجود فرو رفتگی در سطح ماه نشان می دهد که نیروهای انقباضی وارد بر سطح ماه اگر خیلی بزرگ یا کوچک باشند فرو رفتگی ها در سطح ماه ایجاد نخواهند شد. انقباض ضعیف حاکی از آن است که ماه برخلاف سیارات خاکی در مراحل اولیه تکامل اش کاملاً مذاب نبوده است و رصدها تاییدی براین دیدگاه متفاوت هستند که تنها مذاب بودن سطح داخلی ماه در ابتدا باعث شکل گیری اقیانوسی از صخره های مذاب شده اند. تیم تحقیقاتی از عکس های گرفته شده توسط LROC در آگوست 2010 برای تعیین نشانه های فیزیکی انقباض روی سطح ماه در شکل گیری شیارهای برجسته(Lobarte Scrraps ) کمک گرفتند. این تیم تحقیقاتی مشاهده کردند که این ضایعات به طور گسترده در سطح ماه توزیع شده اند و نتیجه گرفتند که به آرامی از درون سرد شده بودند. با اندازه گیری ابعاد این ضایعات بر آورد شده که فاصله بین مرکز تا سطح اینها حدود 300 فوت(90 متر)است. فرو رفتگی در سطح ماه یک کشف غیر منتظره بود و تصاویر تهیه شده گواه متناقضی هستند بر این امر که پوسته ماه در اثر کشیدگی پاره شده است. به گفته ریچارد وندارک از مرکز هوافضا گدارد ناسا در گرینبلت مریلند این کشیدگی بدان معناست که ماه هنوز فعال است. LRO نگاهی دقیق از این فرایند را به ما نشان می دهد. با پیشرفت ماموریت LRO و گسترش پوشش آن دانشمندان تصاویر بهتری ازچگونگی شباهت این فرورفتگی های کم عمر و گونه های دیگر این ضایعات پوسته ماه تهیه خواهند کرد. مارک رابینسون ازدانشگاه ایالتی آریزونا که فرو رفتگی را در ارتفاعات ماه نقطه گذاری می کرده است، ناحیه تقویت شده پر وضوح عکسها را هدف گذاری می کند و بر این باور است که باید یک نمای سه بعدی از این فرورفتگی ها تهیه شود. به گفته او، این بسیار هیجان انگیز است که با یک کشف غیر منتظره در عکسی بسیار واضح از نیمی از سطح ماه روبرو شوید. جستجو در باره ماه ادامه دارند.
عکس از ناسا در واشنگتن دی سی، 21فوریه2012ناسا- گودارد- دانشگاه ایالتی آریزونا، آزمایشگاه اسمیتسونیان
تصویر
این عکس بزرگترین فرو رفتگی در سطح ماه (Graben) را در ارتفاعات سطح ماه که به تازگی آشکار شده اند نشان می دهد. پهنای عریض ترین شیار 500 متر بوده و نقشه برداری توسط دوربین مداری شناسایی ماه (LROC)، دوربین تقویت کننده با لنز زاویه بسته (NAC) نشان می دهد که عمق آنها حدود 20 متر است.


منبع خبر: www.asi.ir

  امتیاز: 0.00