منو
 کاربر Online
944 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  دوشنبه 02 تیر 1393 [17:47 ]
  فناوری‌های جام جهانی ۲۰۱۴
 

جام‌جهانی فوتبال هر چهار سال یک بار به میزبانی یکی از کشورهای نامزد شده برگزار می‌شود. در این بین علاوه بر آنکه ۳۲ تیم منتخب جهان برای کسب جام جهانی به رقابت با یکدیگر می‌پردازند، شرکت‌های مختلف در زمینه‌های تجهیزات ورزشی، فناوری، معماری و خدمات نیز این ویترین را برای نمایش محصولات خود بسیار مطلوب می‌بینند.

جام‌جهانی فوتبال هر چهار سال یک بار به میزبانی یکی از کشورهای نامزد شده برگزار می‌شود. در این بین علاوه بر آنکه ۳۲ تیم منتخب جهان برای کسب جام جهانی به رقابت با یکدیگر می‌پردازند، شرکت‌های مختلف در زمینه‌های تجهیزات ورزشی، فناوری، معماری و خدمات نیز این ویترین را برای نمایش محصولات خود بسیار مطلوب می‌بینند.

نکته‌ای که تمامی کشورها و شرکت‌های حاضر در جام جهانی متفق القول بر آن اهتمام دارند استفاده از فناوری برای عملکرد بهتر و دستیابی به نتیجه مطلوب‌تر است.

لباس‌های راحت تر برای ورزشکاران، توپ‌های سریع‌تر و مناسب‌تر، ورزشگاه‌های کم مصرف‌تر و پخش با کیفیت مسابقات از تلویزیون از جمله دل‌مشغولی‌های دست اندرکاران جام جهانی است.

در این گزارش به برخی از فناوری‌های خاص جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ پرداخته می‌شود.

پوشاک فناورانه ورزشی

  • سریع ترین کفش

۲ شرکت نام‌آور پوشاک، تجهیزات و لوازم جانبی ورزشی مانند دوره‌های پیشین، جدیدترین محصولات خود را خاص جام جهانی عرضه کرده‌اند. آن‌ها سعی کرده‌اند با بهره‌مندی از جدیدترین فناوری‌های روز بهترین و مناسب‌ترین محصولات را برای این جام عرضه کنند.

کفش Mercurial Superfly برای این جام رونمایی شده که قرار است ستارگانی مانند کریستیانو رونالدو آن را به پا کنند.

این کفش نتیجه چهار سال تحقیقات در آزمایشگاه تحقیق و توسعه‌ است که با هدف ایجاد انقلاب در سرعت، ساخته شده.

از فناوری‌های جدید بکار رفته در این کفش می‌توان به فناوری دوخت سه گره اشاره کرد که منجر به کاهش مواد مورد استفاده بین پا و توپ و در نتیجه بالا رفتن کنترل روی توپ و لمس خوب توپ توسط بازیکنان می‌شود. در این کفش از ساق استفاده شده تا پا بهتر در کفش قرار گیرد. همچنین میخ‌های بهبود یافته در پاشنه برای پایداری بیشتر و کشش افزون‌تر در قسمت پنجه و چسبندگی روی زمین است.

  • کفش‌های متفاوت برای بازیکنان متفاوت

یک شرکت دیگر با بکارگیری مواد جدیدی در رویه کفش Adizero F50 امکان کنترل بهتر و در نتیجه دریبل بهتر را برای بازیکنان در تمامی شرایط آب وهوایی به ارمغان می‌آورد.


کفش دیگر این شرکت با نام Predator Instinct با بهره‌گیری از ساختار نیمه‌شفاف بیرونی طراحی شده است و با استفاده از ساختار ناهموار روی آن بازیکنان امکان ارسال پاس‌های دقیق‌تری را خواهند داشت. این کفش مخصوص بازیکنانی طراحی شده که وظیفه ارسال پاس را برعهده داشته و باید ضربات دقیقی را به توپ وارد کنند.

Notrocharge با بهره‌گیری از ساختار مقاوم بیشتر برای بازیکنانی که در پست‌های تدافعی بازی می‌کنند تدارک دیده شده است. این کفش با مقاومت بالا ساخته شده و می‌تواند پای مدافعان را در انجام تکل‌های مختلف یاری کند.

و در آخر Adipure قرار دارد که ساختاری مواج روی آن در نظر گرفته شده است.

  • جلیقه خنک کننده

با توجه به برگزاری مسابقات جام جهانی در برزیل که هم اکنون در حال گذراندن فصل زمستان است بسیاری از تیم‌ها بر فناوری‌های جدید برای خنک‌سازی فیزیکی بدن‌هایشان پیش از بازی تکیه دارد.

یک شرکت جلیقه یخی جدیدی تولید کرده است که آزمایش آن توسط اعضای تیم ملی آلمان، موجب محبوبیت آن در بین این ورزشکاران شد. همه اعضای این تیم به جلیقه و آستین پیش خنک کننده مجهز شده‌اند.

این پوشاک که به مدت ۲۰ دقیقه در نزدیکی دمای انجماد سرد می‌شود بر روی بخش پایینی دست و بالای کمر موثر است که به گفته آدیداس مهمترین بخش‌های بدن هستند که باید خنک شوند.
این جلیقه باید در زمان گرم کردن بدن و بین دو نیمه پوشیده شود. این جلیقه از آب پر می‌شود و پیش از استفاده بعدی در فریزر گذاشته می‌شود.

توپی با فرهنگ برزیلی

نقطه مشترک تمامی مسابقات برگزار شده در جام جهانی امسال استفاده از توپ جدید مخصوص این مسابقات با نام Brazuka برازوکا( به معنای سبک زندگی برزیلی ) است.

برازوکا از شش قطعه ملخی شکل تشکیل شده که با گرما و بدون دخالت دست انسان به هم متصل شده‌اند. به نظر می‌رسد با این تکه‌های کمتر برازوکا باید توپ نرم‌تر و سبک‌تری هم باشد. اما این طور نیست.

شکل هندسی درزها و نوع دوختن آن‌ها در تعیین میزان نرمی و سختی توپ‌ها بسیار موثر است. در اینجا مهندسان دست به ابتکار جالبی زده‌اند. آن‌ها برازوکا را با درزهایی عمیق‌تر و طولانی‌تر طراحی کرده‌اند که همین برازوکا را به توپ‌های قدیمی‌تر فوتبال نزدیک‌تر می‌کند و این یعنی اصطکاک بیشتر و انحراف کمتر.

این توپ ۴۳۷ گرم وزن داشته و در طول باران شدید نیز فقط دو دهم درصد آب به خود جذب می‌کند. رقمی که بسیار کمتر از استاندارد ۱۰ درصدی مخصوص فیفاست.

  امتیاز: 0.00