منو
 صفحه های تصادفی
تغییرات کیفی خاک
ژوردانیت
مصالحه شاه عباس بزرگ با دولت عثمانی
کنه تب دانه دار
آیا با تسلیم شاه سلطان حسین به افغانان عمر سلسله صفویه به پایان آمد ؟
لانتانیدها(المپیاد)
رنگ و پایداری آن
رشته علوم کامپیوتر
دریبل به منظور دور زدن حریف
عبادت امام هادی علیه السلام
 کاربر Online
785 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 14 خرداد 1393 [13:28 ]
  جستجوی ناسا در مورد کمربند وان آلن، سومین کمربند را کشف کرد
 

دو فضا پیما، سومین نوار تابشی موقتی وان آلن اطراف زمین ما را نشان دادند، چیزی که قبلا کسی ندیده بود. دو رد پای غول پیکر از تابش که زمین را محاصره نموده اند و به عنوان کمربندهای وان آلن شناخته می شوند، در سال 1985 کشف شدند. در سال 2012 مشاهدات کاوش های انجام شده بر وان آلن نشان داد که سومین کمربندی وجود دارد که می تواند گاهی ظاهر شود. تابش نشان داده شده در اینجا زرد و سبز است که فضای بین کمربندها را نمایش می دهد.


تصویر


بعد از ماموریت های زیاد فضا پیمای علمی ناسا، پژوهشگران صبورانه برای ماه ها منتظر شدند تا اطمینان حاصل کنند که ابزار با بیشترین ظرفیت کار می کنند. این فرمانی اساسی برای هر ماهواره ی جدید در فضاست و چنین برنامه ریزی برای کاوش های وان آلن در 30 آگوست برای مطالعه ی دو کمربند عظیم در تابش در اطراف زمین انجام شده بود. اما گروهی ازدانشمندان ماموریت موردی را برای تغییر برنامه آماده کردند. آنها تلاش کردند که تلسکوپ نسبیتی پروتون الکترون (REPT ) سه روز بعد از ماموریت اصلی به کار بیفتد تا اینکه مشاهداتش با ماموریت دیگری به نام SAMPEX (جستجوی ذرات مغناطیسی و غیر عادی خورشیدی) تلاقی کرد که می باستی در مدار زمین قرار می گرفت. اما قبل از اینکه REPT به کار بیفتد، فعالیت خورشیدی بر سطح خورشید، انرژی به سوی زمین فرستاد که باعث متورم شدن کمربندهای تابشی شد. دستگاه از لحظه ای که در یک سپتامبر شروع به کار کرد، خوب کار می کرد. دستگاه مشاهداتی از این ذرات به دام افتاده ی جدید در کمربندها را آماده می کرد، همچنین انرژی های بالای آنها و اندازه های بزرگ شده ی کمربندها را ثبت می کرد. سپس ناگهان چیزی اتفاق افتاد که هیچ کس پیش از آن ندیده بود. ذرات در وضعیتی جدید دیده شد که نشان از یک کمربند سوم اضافی داشت، کمربند سومی که در فضای بیرون گسترش یافته بود. با گذشت روزهای بیشتری از ماموریت، جستجوها در باره ی وان آلن به دانشمندان چیزی را نشان داد که نیاز به باز نویسی کتاب های درسی پیدا می کردند. `پس از پنجمین روزی که REPT روشن بود، ما توانستیم مشاهداتمان را بر نمودار ببریم و اطلاعات کمربند تابشی را ببینیم.` شری کانکال (Shri Kanekal) دانشمند ماموریت برای جستجو در وان آلن در مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در مریلند گفت: ` ما احتمال می دادیم که ابزارهایمان مشکل پیدا کرده باشند. بنابر این همه چیز را بررسی کردیم اما هیچ مشکلی در کار آنها وجود نداشت. سومین کمربند به زیبایی مشاهده می شد، روزها پس از روزها و هفته های متوالی برای چهار هفته همچنان سومین کمربند قابل رویت بود. ترکیب این وضعیت جدید با مدلهای ما از کمربندهای تابشی به دانشمندان سر نخ های جدیدی پیشنهاد می دهد که دلیل تغییر شکل های کمربندها چیست. ناحیه ای که می تواند گاهی به طور چشمگیری در واکنش به انرژی که از خورشید می آید متورم شود، به ماهواره ها و فضا پیما ها آسیب بزند یا تهدید بالقوه ای برای پروازهای فضایی سرنشین دار باشد.


منبع خبر: www.asi.ir
با ویرایش جدید

  امتیاز: 0.00