منو
 صفحه های تصادفی
نور چگونه حرکت می کند؟
رابطه علم ودین در اندیشه شهید مطهری
زندگینامه سیلسیا پین گاپوشکین
عدد اتمی
ریاضی و نقش آن در زندگی و شناخت طبیعت
سبک استریم لاینینگ در طراحی قطارهای مسافربری
نما در تلویزیون
typhoid fever
سلع
بازی درصدی برای بازیکنان مسابقه ای در تنیس
 کاربر Online
1151 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 05 اردیبهشت 1393 [07:30 ]
  ستاره لرزه! چه اطلاعاتی از ستارگان در ستاره لرزه به ما می رسد؟
 

بسیار شبیه اطلاعاتی كه زمین لزره درباره درون زمین در اختیار ما قرار می دهد، ستاره لرزه هم ویژگی های خاصی را که درون یک ستاره وجود دارد نشان می دهد . بررسی نزدیکترین ستاره به ما (خورشید) اطلاعاتی درباره چرخش، شعاع، جرم و دیگر ویژگی های ستاره هایی مانند خورشید را در اختیار ما قرار داده است. اما چطور می توانیم این اطلاعات را به انواع دیگر ستارگان تعمیم دهیم؟
تیمی از اخترشناسان سعی کردند تا بخش های داخلی delta_scuti (ستاره ای مانند Caleum در صورت فلکی اسکنه) که جرم آن 1.5 تا 2.5 برابر خورشید بوده و به سرعت می چرخد آنقدر سریع که این امر موجب پهن شدگی آن شده است را مدل سازي كنند. این مدل نشان می دهد که احتمالاً ارتباطی بین نحوه نوسان این نوع ستاره ها و چگالی متوسط آنها وجود دارد. تیم می گوید که این نظریه برای ستاره هایی با جرمی چهار برابر جرم خورشید برقرار است.
جوان کارلس سوارز از موسسه اخترفیزیک اندلس می گوید: `به لطف asteroseismology (دانش بررسی ساختار داخلی ستاره های تپنده با استفاده از طیف فرکانسی آنها) ما از ساختار درونی، جرم، شعاع، چرخش و تحول ستاره های خورشید مانند به دقت اطلاع داریم، اما هرگز نتوانسته ایم این ابزار را بر روی ستاره های داغ تر و پرجرم تر اعمال کنیم.`
دیگر اینکه، دانستن چگالی یک ستاره اطلاعات دیگری هم در اختیار ما قرار می دهد مانند: جرم و شعاع آن چقدر است و همچنین سن هر سیاره فراخورشیدی که شاید در اطراف آن در حال گردش باشد.
ترجمه شد ه از: universetoday

  امتیاز: 0.00