منو
 کاربر Online
1963 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 31 فروردین 1393 [12:59 ]
  ذخیرۀ انرژی الکتریکی در الیاف منسوجات هوشمند
 

ذخیرۀ انرژی الکتریکی در الیاف منسوجات هوشمند

نوع جدیدی از الیاف مستحکم و قابل انعطاف توسط پژوهشگرانی در استرالیا و ایرلند ساخته شده است. این الیاف که از جنس اکسید گرافن هستند، بالاترین ظرفیت خازنی را در بین فیبرهای مبتنی بر گرافن دارند. پژوهشگران معتقدند که این دستاورد جدید می‌تواند در تولید منسوجات هوشمند کاربرد داشته باشد.

گرافن ورقه‌ای کربنی با ساختار لانه‌زنبوری و اکسید گرافن ورقی کربنی با ضخامت یک اتم کربن است که با گروه‌هایی از هیدروکسیل پوشش داده می‌شود.

درحالی که تولید منسوجات هوشمند هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد، آن‌ها می‌توانند کاربردهای گسترده‌ای در صنعت داشته باشند، از ساخت لباس‌های هوشمند برای کنترل مواد شیمیایی خطرناک گرفته تا مبلمانی که نسبت به تغییر نور محیط یا دما عکس‌العمل نشان می‌دهند.

الیاف و فیبرهایی که در این نوع منسوجات بکار می‌روند، باید علاوه بر استحکام، انعطاف و سبک‌وزنی، ویژگی‌های الکترونیکی مناسبی را نیز دارا باشند. مواد با ظرفیت‌های خازنیِ بزرگ برای انجام این کار مناسب هستند زیرا می‌توانند ابرخازن‌هایی را ایجاد کنند که انرژی الکتریکی را درون منسوجات ذخیره کند. اگرچه پژوهشگران با توسعه‌ی الیافی از جنس نانولوله‌های کربنی و گرافن در این زمینه پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌اند، اما این فیبرها همچنان ایده‌آل نیستند. به طور خاص، بهترین مقدار ظرفیت خازنی گزارش شده تا به امروز 265 F/g است که کمتر از نصف مقدار بیشینه‌ از نظر تئوری برای این نوع مواد است.

منبع
http://physicsworld.com/cws/article/news/2014/mar/10/graphene-oxide-could-make-textiles-smarter
http://psi.ir/html/news/news/news2_f.asp?id=1400

  امتیاز: 0.00