منو
 کاربر Online
2025 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 28 فروردین 1393 [21:06 ]
  فواید مصرف میوه و سبزیجات برای نوجوانان
 

فواید مصرف میوه و سبزیجات برای نوجوانان

میوه و سبزی‌جات دارای مواد مغذی،‌ آنتی‌اکسیدان و فیبر رژیمی هستند که همگی آن‌ها برای داشتن فکر و جسم سالم،‌ اهمیت به سزایی دارند.

این گروه از مواد غذایی برای کودکان و نوجوانانی که به طور دائم درگیر مسایل جسمی و ذهنی هستند و نیز بدنشان در حال رشد و تغییر است، اهمیت خاصی دارد.

متخصصان تغذیه،‌ مصرف روزانه سه تا پنج وعده میوه و سبزی را برای سلامت این گروه سنی توصیه می‌کنند.

میوه و سبزی‌جات از آن‌جا که حاوی کالری پایین و فیبر بالایی هستند، سیر کننده‌های بسیار خوبی محسوب می‌شوند. خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی منجر به رسیدن به وزن سالم شده که برای نوجوانانی که در سن رشد به سر می‌برند حائز اهمیت است.

خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا تمرکز و توجه بیشتری داشته باشند که این امر می‌تواند به افزایش انگیزه و نیز کسب نتیجۀ بهتر در درس منجر شود.

نوجوانان و جوانانی که میوه و سبزی فراوانی می‌خورند بدن آن‌ها مقدار بیشتری ویتامین C, A و E دریافت می‌کند که همگی این ویتامین‌ها منجر به افزایش انرژی خواهند شد.

آن‌ها با مصرف این گروه غذایی مقدار مناسبی مواد معدنی مانند پتاسیم و روی که بیشتر در موز و اسفناج وجود دارد را دریافت می‌کنند.

نوجوانان و جوانانی که مقدار بیشتری انرژی دارند از تناسب اندام بهتری برخوردار بوده و در فعالیت‌های ورزشی نیز موفق‌تر از دیگران هستند.

در سن رشد و نوجوانی، مصرف فراوان این گروه غذایی اهمیت اساسی دارد. مصرف این غذاها می‌تواند به تعادل هورمونی طی دوره بلوغ - زمانی که کنترل هورمون‌ها مشکل است- کمک کند.

  امتیاز: 0.00