منو
 کاربر Online
1667 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 25 فروردین 1393 [05:43 ]
  علل گرفتگی عضلات
 

علل گرفتگی عضلات

- گرفتگی عضلانی، انقباض ناگهانی و غیرارادی یک یا چند عضله است، گرچه عموما این گرفتگی‌های عضلانی بی‌ضرر هستند، اما ماهیچه‌ها را دردناک کرده و نمی توان به طور موقت از آنها استفاده کرد. اغلب گرفتگی‌های عضلانی در ماهیچه‌های پا ایجاد می‌شوند، خصوصاً در عضلات ناحیه ساق پا که علاوه بر درد ناگهانی، ممکن است توده سفتی از بافت ماهیچه‌ای نیز زیر پوست احساس شود.

عواملی که منجر به گرفتگی عضلانی می‌شود:
- مقادیر خیلی اندک املاح پتاسیم، کلسیم یا منیزیم در رژیم غذایی نیز از علل گرفتگی عضلانی در پا است.

- به هم‌فشردگی اعصاب در ستون فقرات نیز می‌تواند دردی شبیه به درد گرفتگی عضلانی در پاها ایجاد کند. معمولا این درد پس از پیاده روی طولانی تشدید می‌شود.

- افرادی که به بیماری دیابت یا اختلالات اعصاب، کبد یا تیروئید مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به گرفتگی‌های عضلانی قرار دارند.

- افراد مسن و سالخورده نیز توده عضلانی خود را از دست می‌دهند، بنابراین عضلات و ماهیچه‌های باقیمانده در آنها به راحتی خسته می‌شوند، این امر می‌تواند احتمال خطر گرفتگی‌های عضلانی را افزایش دهد.

- انجام ورزش‌های طولانی مدت یا کارهای سخت فیزیکی

- استفاده بیش از حد از یک ماهیچه

- کم‌آبی

- کشش ماهیچه

- قرار گرفتن ماهیچه در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی

- تنگ شدن سرخرگ‌هایی که خون را به پاها می‌رسانند.

درمان خانگی:
هنگام گرفتگی عضلات باید ماهیچه و عضله منقبض شده را کشیده و منبسط کرده، سپس آن را به آرامی ماساژ داد تا آزاد و شل شود.

در هنگام گرفتگی ماهیچه ساق پا، باید وزن را بر روی پای منقبض شده قرار داده و زانو را به آرامی خم کرد.
تلاش کنید تا پای آسیب دیدۀ خود را، به سمت سر و بالا بکشید. این حالت به برطرف شدن گرفتگی عضلات عقب ران نیز کمک می‌کند.

برای گرفتگی عضلات ماهیچه چهار سر جلوی پا نیز می توان از یک صندلی استفاده کرده، فرد در حالی که محکم بر روی آن نشسته‌، سعی کند پای آسیب دیده خود را به سمت باسن خود بکشد.

دوش گرفتن با آب گرم نیز می‌تواند در برطرف کردن گرفتگی موثر باشد ولی ماساژ دادن ماهیچه منقبض شده با یخ به کاهش درد کمک می‌کند.

  امتیاز: 0.00