منو
 کاربر Online
1469 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 21 فروردین 1393 [04:52 ]
  تا چه فاصله ای را در جهان می توانیم ببینیم؟
 

با ایستادن در سطح دریا، سر شما در ارتفاع 2 متری قرار می گیرد و به نظر می رسد افق در فاصله 5 کیلومتری است. اگر اجسام بلند تر باشند یا ما در ارتفاع بیشتری باشیم می توانیم چیزهای بیشتری را ببینیم. اگر در ارتفاع 20 متری قرار بگیرید افق تا فاصله 11 کیلومتری گسترش پیدا می کند. اما در فضا، اجسامی که بسیار دورتر از این فواصل هستند را می توان با چشم غیر مسلح دید. ماه در فاصله 385000 کیلومتری و خورشید در فاصله 150 میلیون کیلومتری قرار دارد. دورترین جسم در منظومه شمسی که با چشم غیر مسلح دیده می شود، زحل است که در فاصله 1.5 میلیارد کیلومتری از ما قرار دارد.
در تاریکترین شرایط، چشم یک انسان می تواند ستارگانی از قدر 6.5 یا بیشتر را ببیند که تقریباً 9000 ستاره تک است. شعرای یمانی، درخشان ترین ستاره آسمان در فاصله 8.6 سال نوری از ما قرار دارد. دورترین ستاره درخشان، دنب، در فاصله 1500 سال نوری از زمین واقع شده است. اگر کسی در این فاصله، همین حالا به ما نگاه کند، می تواند اتفاقات در قرن ششم میلادی را ببیند.
دو ستاره واقعاً روشن در حدود 8000 سال نوری از ما قرار دارند که ممکن است به سختی بتوانیم بدون کمک تلسکوپ آنها را ببینیم. اگر ستاره ای منفجر شود از فاصله بسیار دورتری قابل رویت است. سوپرنوای 1006 نمونه ای از آن است که در چین، ژاپن و خاور میانه به ثبت رسیده است. این سوپرنوا در فاصله 7200 سال نوری از ما قرار داشته و در روز دیده می شده است. اجسام بزرگی در خارج از کهکشان هستند که می توانیم آنها را ببینیم، ابر ماژلانی بزرگ که در فاصله 160000 سال نوری و ابر ماژلانی کوچک که تقریباً در فاصله 200000 سال نوری قرار دارد (متأسفانه این دو، در نیم کره جنوبی قابل مشاهده هستند). دورترین چیزی که با چشم غیر مسلح می توان آن را دید کهکشان آندرومدا در فاصله 2.6 میلیون سال نوری است که در آسمان تاریک به شکل یک لکه دیده می شود.
اگر کمی تقلب کنیم و از دوربین دو چشمی استفاده کنیم می توانیم اجرامی از قدر 10 (ستاره ها و کهکشان های کم نورتر که در فاصله ای بیش از 10 میلیون سال نوری قرار دارند) را رصد کنیم. با یک تلسکوپ، اجرام بسیار بسیار دورتر را می توان دید. یک تلسکوپ 8 اینچی معمولی به شما امکان مشاهده درخشان ترین کوازارها را که در فاصله 2 میلیارد سال نوری را هستند می دهد. تلسکوپ فضایی هابل می تواند به کمک عدسی گرانشی، کهکشانهای فوق العاده دور را که نور آنها صدها میلیون سال بعد از بیگ بنگ به راه افتاده است را ببیند.
اگر می توانستید در طول موج هایی به جز نور مرئی هم ببینید قادر به دیدن فواصل مختلف بودید. خوشبختانه اشعه های ایکس و گاما توسط اتمسفر سد می شوند، اما اگر می توانستیم این طیف را ببینینم اجرامی را که در میلیاردها سال نوری دورتر از ما منفجر می شوند را هم می دیدیم. و اگر می توانستیم امواج رادیویی را ببینیم توانایی دیدن میکرویو پس زمینه کیهانی (cosmic microwave background radiation) که ما را در همه جهات احاطه کرده اند و مرزهای جهان مرئی را به وجود می آورند را هم داشتیم.
ترجمه شده از سایت: Universetoday


تصویر

  امتیاز: 0.00