منو
 کاربر Online
1153 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 13 فروردین 1393 [06:26 ]
  چاله های روی عطارد چه هستند؟
 

مأموریت مسنجر (Messenger) در حال گردش به دور سیاره عطارد و نقشه برداری از آن است. این سفینه فضایی موفق به کشف جدیدی از عوارضی بر سطح سیاره عطارد شده است که قبلا هرگز دیده نشده بود و این عوارض چاله نامیده می شود. آنها شبیه گودالهای درون زمین هستند اما از نوع گودالهای برخوردی نیستند. آنها شبیه اثرات تبخیر شدن چیزی هستند. شبیه پنیر سوئیسی، مانند زمینی که در قطب جنوب مریخ است جایی که کلاهک کربن دی اکسید تبخیر می شود. آنها تقریباً شبیه هم هستند به جز اینکه در عطارد کربن دی اکسید یا یخ آب وجود ندارد. تمام آن از صخره سخت تشکیل شده است. تبخیر چه چیزی این حفره ها را به وجود می آورد و اینکه چطور از سطح ناپدید می شوند هنوز یک معما است.
آیا این حفره ها شبیه حفره های (غیر برخوردی) ماه و مریخ است؟
حفره هایی که روی ماه و مریخ کشف شده اند مانند دریچه هایی به کانال های ماگما هستند. حالت آتشفشانی در سراسر منظومه شمسی وجود دارد (همان فرایندی که سطح بیشتر سیاره ها را به وجود آورده است) که ماگما از آن بیرون می ریزد. هرجا ماگما وجود داشته باشد یک سطح جامد بالای آن است که مواد مذاب در زیر آن در حرکتند و در نهایت با یک زمین لرزه یا چیز دیگری ماگما بیرون ریخته و حفره ها به وجود می آیند. این حفره ها را می توان روی مریخ، ماه و البته زمین پیدا کرد، اما هنوز روی عطارد اثری از آنها نیست. دانشمندان امیدوارند به زودی پاسخ این معما را به دست آورند.
ترجمه شده از سایت: universetodayتصویر


تصویر

تصاویر از سایت: http://www.planetary.org

  امتیاز: 0.00