منو
 کاربر Online
2131 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 18 بهمن 1392 [16:15 ]
  عفونت ادراری کودکان را جدی بگیرید.
 

عفونت ادراری کودکان را جدی بگیرید.

حدود یک تا سه درصد کودکان به عفونت ادراری مبتلا می‌شوند. عامل عفونت معمولا باکتری‌ روده است البته در سنین مختلف نشانه‌های عفونت متفاوت است.

اگر عفونت به کلیه ها رسیده باشد، با درد شکم یا پهلو، تب، حالت تهوع و استفراغ و گاهی اسهال نمایان می شود.

در نوزادان علائم به صورت کاهش اشتها، تحریک پذیری، زردی و کاهش وزن بروز می کند اگر عفونت تنها مثانه را درگیر کند، با علائم خفیف تر و متفاوتی مانند سوزش و تکرر ادرار، فوریت در دفع ادرار، درد زیر ناف، بی اختیاری و بوی بد ادرار همراه است البته بوی بد ادرار از علائم اختصاصی عفونت نیست و نکته دیگر این که در آن تب وجود ندارد.

گاهی با دفع حاد خون از مثانه همراه است که حدود چهار روز به طول می انجامد. برخی موارد نیز دفع باکتری در ادرار وجود دارد که در آزمایش های غربالگری ادرار مشخص می شود.

عوامل خطر
شرایطی وجود دارد که در افزایش احتمال عفونت ادراری موثر است و شامل موارد زیر می شود: دختران ، پسران ختنه نشده، رفلاکس ادراری، اختلال در دفع ادرار، انسداد مجاری ادراری، شستن ناحیه تناسلی از سمت مقعد به سمت جلو، پوشیدن لباس تنگ، وجود بیماری انگلی و دفع کرمک، یبوست، اختلال آناتومیک و اختلال اعصاب مثانه.

باید تاکید کرد هنگام شستن کودک پس از دفع ادرار یا مدفوع باید وی را از سمت مجرای ادراری به سمت مقعد تمیز کرد تا از ورود باکتری های مدفوع به داخل سیستم ادراری یا تناسلی جلوگیری شود.

تشخیص
برای تشخیص قطعی، بررسی میکروسکوپی و کشت ادرار ضروری است، اما نکته مهم در گرفتن نمونه مناسب از کودک است.
ابتدا باید ناحیه اطراف مجاری ادراری را شستشو دهید تا نمونه با باکتری های روی پوست مجاور آلوده نشود.

درمان
براساس نوع عفونت، داروی مناسب انتخاب می شود. در صورت عفونت شدید، سن پایین، استفراغ مکرر و تحمل نکردن یا موثر نبودن داروی خوراکی بهتر است درمان در بیمارستان و با داروی تزریقی انجام شود.

  امتیاز: 0.00