منو
 کاربر Online
1907 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 17 بهمن 1392 [13:51 ]
  سینوزیت در کودکان
 

سینوزیت در کودکان

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی در کودکان و نوجوانان سینوزیت است که به دلیل عوارض حاد و مزمنی که بر جا می‌گذارد، اهمیت ویژه‌ای دارد. سینوس‌ها حفره‌های توخالی اطراف بینی و پیشانی هستند که سطح آنها را بافت مخاطی پوشانده و اگر دچار عفونت شوند واژه سینوزیت را برای این بیماری به کار می‌برند.

به طور کلی می توان سینوزیت را به دو دسته ویروسی و باکتریال تقسیم بندی کرد. ویروس هایی که عامل سرماخوردگی هستند و می توانند با ایجاد التهاب در مخاط بینی و سینوس ها آغازگر سینوزیت باشند که بیشتر بدون درمان بهبود می یابند؛ ولی تا دو درصد این موارد ویروسی دچار عارضه شده و یک عفونت باکتریال به آن اضافه می شود که علائم شدیدتری دارد.

عوامل مستعدکننده
وجود فاکتور هایی در فرد موجب افزایش احتمال ابتلا به سینوزیت می شود که عبارتند از: ابتلا به عفونت های تنفسی، کودکان در سن دبستان و پیش دبستان، وجود رینیت آلرژیک، وجود نقص ایمنی، ابتلا به رفلاکس گوارشی، داشتن پولیپ در بینی و در معرض دود سیگار بودن.

علائم بالینی
احتقان بینی، ترشحات چرکی بینی یکطرفه یا دوطرفه تب و سرفه از علائم شایع هستند. از علائم دیگر به بوی بد دهان، کاهش حس بویایی و تورم اطراف چشم می توان اشاره کرد.
شکایاتی مانند سردرد و درد گونه در کودکان بندرت دیده می شود. گاهی احساس ناراحتی، فشار یا درد مبهم در دندا ن های فک بالا احساس می شود که با خم شدن به جلو بیشتر می شود.
در معاینه بالینی ممکن است قرمزی و تورم مخاط بینی و ترشحات چرکی بینی آشکار شود. در نوجوانان و بزرگسالان با ایجاد ضربه به سینوس می توان درد را ایجاد کرد که از نشانه های دیگر است.

تشخیص
اساس تشخیص سینوزیت بر پایه شرح حال بیمار است. وجود علائمی مانند ترشح بینی و سرفه برای 10 تا 14 روز بدون بهبودی یا علائم تنفسی شدید شامل تب بالای 39 درجه و ترشح چرکی بینی برای سه تا چهار روز متوالی یک سینوزیت حاد باکتریال را مطرح می کند. زمانی که علائم سینوزیت برای بیش از سه ماه وجود داشته باشد، سینوزیت را باید مزمن محسوب کرد.

درمان
هنوز مشخص نیست که آیا درمان سینوزیت باکتریال حاد فایده چندانی دارد یا خیر، زیرا حدود 50 تا 60 درصد موارد بدون آنتی بیوتیک بهبود می یابند.
با این حال متخصصان کودکان در هنگام تشخیص سینوزیت باکتریال، شروع آنتی بیوتیک مناسب را توصیه می کند تا از تشدید علائم و عوارض عفونی دیگر پیشگیری شود.

  امتیاز: 0.00