منو
 صفحه های تصادفی
علی بن جعفر علیه السلام
نمونه برداری
مراتب اسلام
حمله همه جانبه سپاه عمر سعد
عمل بر اساس الهام الهی
انواع تبیین‌های مختلف جنگ
چگونگی تعیین دمای خورشید
حقوق
سازه دیوار باربر
لیبرالیسم ، زمینه‌ها و عوامل پیدایش آن
 کاربر Online
464 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 16 بهمن 1392 [11:27 ]
  آیا هر دو رسانای جدا از هم یک خازن اند؟
 

آیا هر دو رسانای جدا از هم یک خازن اند؟

هر دو رسانايي كه توسط نارسانايي (يا خلأ) از هم جدا شده باشند يك خازن تشكيل مي‌دهند (شكل زیر). در بيش‌تر كاربردهاي عملي هر يك از رساناها در آغاز داراي بار خالص صفر است و الكترون‌ها از يك رسانا به ديگري منتقل مي‌شوند؛ اين كار را باردار كردن خازن مي‌نامند. آن‌گاه دو رسانا بارهايي با بزرگي يكسان و علامت مخالف دارند و بار خالص روي خازن به‌طور كل صفر مي‌ماند.

هنگامي كه مي‌گوييم خازن داراي بار Q است، يا آن كه بار منفی Q در خازن ذخيره شده است منظورمان اين است كه رساناي در پتانسيل بالاتر داراي بار و رساناي در پتانسيل پايين‌تر داراي بار است ( Q را مثبت فرض كرده‌ايم). در بحثي كه در ادامه مي‌آيد و مثال‌هاي آن اين موضوع را به‌خاطر داشته باشيد.

يك راه متداول براي باردار كردن خازن آن است كه اين دو سيم به پايانه‌هاي مخالف يك باتري متصل شوند. هنگامي كه بارهاي Q و منفی Q روي رساناها تثبيت شدند اتصال باتري را قطع مي‌كنيم. با اين كار بين رساناها اختلاف پتانسيل ثابت برقرار مي‌شود كه درست برابر ولتاژ باتري است.


تصویر

  امتیاز: 0.00