منو
 صفحه های تصادفی
یخ زدایی بدنه هواپیما
شورش بساسیری
قانون بقای بار الکتریکی
لقب "رضا" و علت آن
جفت شدن آلکیل هالیدها با ترکیبات آلی فلزی
تلفن بل
اسید آبسیزیک
ابوالقاسم صاعدی منصور بن اسماعیل
ابوالحسن ثالث کنیه امام هادی علیه السلام
مدیریت فایل در سیستم عامل
 کاربر Online
633 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  یکشنبه 29 دی 1392 [20:03 ]
  در هوای آلوده ورزش نکنید.
 

در هوای آلوده ورزش نکنید.

ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی بر انسان می شود چون امکان ورود حجم بالایی از ذرات معلق و گازهای آلوده به بدن فراهم می شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، میزان رسوب ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در ریه در حین ورزش 5 برابر بیشتر از حالت استراحت است.

در هنگام ورزش، چون معمولاً تنفس از طریق دهان انجام می‌شود مواد آلاینده بیشتری وارد بدن می‌شود و ذرات معلقی که بسیار ریز هستند بیشتر از سایر ذرات به ریه نفوذ می‌کنند. بنابراین بهتر است انجام حرکات ورزشی در فضای باز و در نزدیکی بزرگراه‌ها انجام نشود چون دودهایی که از خودروها تولید می‌شود ذرات بسیار ریزی دارند.

آلاینده‌های مونوکسیدکربن و ذرات معلق باعث تنگی عروق قلبی، بیماریهای قلبی و فشارخون می شوند و آلاینده های ازن و دی اکسیدگوگرد نیز باعث بیماریهای ریوی، آسم و آلرژی های تنفسی می شوند.

انجام ورزشهایی مانند دو، دوچرخه سواری و پیاده‌روی در هوای آلوده خطرناک است و برای به حداقل رساندن عوارض آلودگی، لازم است که در فضای باز ورزش نشود و مکانی انتخاب شود که فاصله زیادی با بزرگراهها دارد.

انجام حرکات ورزشی بهتر است در فضای سبز و پارکها انجام شود چون هوا تلطیف می‌شود و جذب ذرات معلق هوا به ریه را کاهش می‌دهند.

اگر در اماکن سرپوشیده ورزش می‌کنید حتماً باید از تهویه مناسب استفاده شود و در چنین هوایی موارد بهداشتی را رعایت کنید تا بیمار نشوید و در صورت ابتلا به سرماخوردگی از انجام ورزش پرهیز کنید.

افرادی که تمایل دارند ورزش کنند مصرف مایعاتی مانند شیر و آب‌میوه را در برنامه روزانه خود قرار دهند. مصرف این مایعات در هوای آلوده باعث کاهش اثرات آلاینده‌ها بر ریه می شود و آب‌میوه در صورتی که طبیعی باشد و صنعتی نباشد نیز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و ویتامینها در دفع آلاینده‌ها موثر است.

  امتیاز: 0.00