منو
 صفحه های تصادفی
اصول تربیت دینی در اسلام
عبدالله بن ابی ربیعه مخزومی قرشی
درس رسم مدل و قالب
ترومبوز ورید عمقی
فرهنگ و مدیریت استراتژیک
کلیک
درس زبان تخصصی رشته ناوبری
علی علیه السلام در قرآن - بقره : 274
ساختار case
استقرا
 کاربر Online
514 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 26 دی 1392 [07:01 ]
  آشنایی با ماشین Z
 

آشنایی با ماشین Z

ماشین Z واقع در آزمایشگاه ملی ساندیا در نیومکزیکو، شدیدترین تپ های جریان الکتریکی را روی زمین تخلیه می‌کند. در این ماشین، جریانی به میزان میلیون‌ها آمپر به سمت یک استوانه‌ی فلزی با ابعاد مدادپاک‌کن می‌تواند فرستاده شود که باعث القای میدان مغناطیسی می‌شود و آن به نوبه‌ی خود، نیرویی به نام زی-پینچ (تنگش زتا) (Z pinch) را ایجاد می‌کند که در کسری از ثانیه استوانه را خرد می‌کند.

از سال 2012 پژوهشگران از این نیرو برای انفجار درونی استوانه‌های پر شده با ایزوتوپ‌های هیدروژن استفاده کرده‌اند به امید آنکه به دما و فشار بسیار بالای مورد نیاز برای تولید انرژی از طریق همجوشی هسته‌ای دست یابند. آن‌ها علی رغم همه‌ی تلاش‌های خود، هنوز موفق نشده‌اند تا به احتراق مورد نظر دست یابند؛ نقطه‌ای در واکنش گداخت که انرژی‌ای بیشتر از آنچه که صرف تولید آن شده، بدست می‌آید تا از آن پس واکنش بدون نیاز به انرژی خارجی ادامه یابد و به اصطلاح خودنگه‌دار (self-sustaining) شود.

تصویر

  امتیاز: 0.00