منو
 صفحه های تصادفی
هسته کاج
مهارت ارتباطی/ روابط عمومی
علی بن میثم شروانشاه
تصریح معصومین بر امامت امام باقر علیه السلام
بلاروس
زندگینامه تیکو براهه
خاصیت اسیدی و بازی
لووستاتین
قضیه لاگرانژ
نظرات دانشمندان درباره اهمیت دین
 کاربر Online
509 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  پنج شنبه 28 آذر 1392 [19:48 ]
  خط‌ هاي ميدان مغناطيسي ناشي از چند چشمه
 

خط‌ هاي ميدان مغناطيسي ناشي از چند چشمه‌ي متداول ميدان مغناطيسي

شكل‌هاي زیر خط‌هاي ميدان مغناطيسي ناشي از چند چشمه‌‌ي متداول ميدان مغناطيسي را نشان مي‌دهند. خط‌هاي ميدان در فاصله‌ي بين قطب‌هاي آهنربايي كه در شكل الف نشان داده شده است به تقريب خط‌هايي راست،‌ موازي و هم فاصله‌اند، كه نشان مي‌دهد كه ميدان مغناطيسي در اين ناحيه به تقريب يكنواخت است (يعني، بزرگي و جهت آن ثابت است).

از آن‌جا كه نقش‌هاي ميدان مغناطيسي سه بعدي‌اند، اغلب لازم است خط‌هاي ميدان مغناطيسي‌اي كه به درون يا به بيرون از صفحه‌ي شكل قرار مي‌گيرند نيز كشيده شوند. براي اين كار از نقطه براي نمايش برداري كه جهت آن رو به بيرون از صفحه است و ضرب در براي نمايش برداري كه در جهت رو به درون صفحه است استفاده مي‌كنيم ( ب). يك روش خوب براي به خاطر سپردن اين‌ها آن است كه يك نقطه را به‌صورت نوك پيكاني كه به‌طور مستقيم به سوي شما مي‌آيد و يك ضرب در را به‌صورت پرهاي پيكاني كه به‌طور مستقيم به‌ طرف دور از شما پرواز مي‌كند در نظر بگيريد.

براده‌هاي آهن شبيه عقربه‌ي قطب‌نماها تمايل دارند با خط‌هاي ميدان مغناطيسي هم‌خط شوند. از اين رو آن‌ها روش ساده‌اي براي تجسم خط‌هاي ميدان فراهم مي‌كنند.

تصویر

  امتیاز: 0.00