منو
 کاربر Online
710 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 25 آذر 1392 [15:16 ]
  از تولید کوچکترین ذره کوانتومیتا ساخت رایانه های مصرف با بسیار کم انرژی
 

از تولید کوچکترین ذره کوانتومیتا ساخت رایانه های مصرف با بسیار کم انرژی

کوچکترین ذره کوانتومی جهان در دانشگاه آلبرتا کانادا با استفاده از یک تک اتم سیلیکون در ابعاد کمتر از یک نانو متر تولید شد.

ذرات کوانتومی دارای خواص غیر عادی الکترونی هستند برای مثال این ذرات توانایی جمع آوری و کنترل الکترونهای لغزنده و سریع را خواهند داشت. این خصیصه می تواند تعامل میان الکترونها را به منظور انجام محاسبات تحت کنترل آورد.

بر اساس مطالعات ارائه شده تا کنون استفاده از ذرات کوانتومی تنها در حرارت پایین ممکن بوده است اما ذرات جدید کوانتومی توانایی فعالیت در دمای اتاق را نیز خواهند داشت. دانشمندان بر این باورند خصوصیات منحصر به فرد این ذره می تواند در ساختار تجهیزات الکترونیک تحولی بزرگ ایجاد کند.

به گفته محققان به دلیل اینکه این ذره کوانتومی در دمای اتاق نیز توانایی فعالیت را داشته و از مواد سیلیکونی مشابهی که در رایانه های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند تولید شده است، می توان این مواد را در عملی کردن نظریه های تئوری محاسباتی مورد استفاده قرار داد.

ذرات ریز کوانتومی علاوه بر خصوصیات فوق از توانایی منحصر به فرد دیگری نیز برخوردارند. این ذرات می توانند الکترونهای خاص را با استفاده از میزان اندکی از انرژی تحت کنترل خود درآورند. این خصوصیت در آینده و با قرار گیری در ساختار تجهیزات الکترونیکی می تواند میزان مصرف انرژی را به شیوه ای موثر کاهش دهد.

به گفته محققان ابداع این ذرات خواهد توانست در آینده منجر به تولید سیستم های رایانه ای شود که میزان مصرف انرژی آنها به میزان باورنکردنی پایین و در مقابل میزان پردازش اطلاعات آنها تا حدی شگفت انگیز بالا خواهد بود.

  امتیاز: 0.00