منو
 صفحه های تصادفی
پروژه کنترل نوری
مادون قرمز از نجوم تا طب
فضائل امام علی علیه السلام از زبان عمر بن خطاب
ژینوفور
انرژی تشعشعی
وجه تسمیه اصفهان
واکسن کزاز
مشاوره ژنتیکی
آووکادو «داروئی»
اصبغ بن نباته
 کاربر Online
516 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 18 آذر 1392 [20:35 ]
  یادی از دیوید هالیدی
 

یادی از دیوید هالیدی

دیوید هالیدی، یکی از نویسندگان یکی از پراستفاده‌ترین کتاب‌های درسی‌ی فیزیک، در دوم آوریل 2010 در می پل فالز واشنگتن درگذشت. او در ۳ مارس ۱۹۱۶ در منچستر انگلستان متولد و در هومستد پن سیلوانیا، شهر صنعت فولاد، در حومه‌ی پیتسبورگ بزرگ شد. در سال ۱۹۳۴ بعد از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان هومستد در دانشگاه پیتسبورگ ثبت نام کرد، مدرک کارشناسی را در ۱۹۳۸ و مدرک دکترا را در ۱۹۴۱ دریافت کرد. پایان نامه‌ی دکترایش درباره‌ی «برخی آزمایش‌های هم فرودی در فیزیک هسته‌ای» بود.

دانشگاه پیتسبورگ بعد از دادن دکترا، بورس بنیاد بیول را نیز برای سال تحصیلی‌ی ۴۲ - ۱۹۴۱ به او اهدا کرد تا بتواند به کار پژوهش هسته‌ای‌ش ادامه دهد. طی‌ی جنگ جهانی‌ی دوم هالیدی در آزمایشگاه تابش ام آی تی درباره‌ی رادار تحقیق کرد. در ۱۹۴۵ استادیار دانشگاه پیتسبورگ، در ۱۹۲۷ دانش‌یار و در سال ۱۹۵۰ استاد شد. کمی پس از بازگشت، شروع به انجام چندین آزمایش راه‌گشا با دانشجویان دکترایش کرد. مهم‌ترین دست یافت‌ش سهم مستقل او در کشف تشدید اسپینی بود که اساس ساخت ابزار مهمی در پژوهش‌های ماده چگال شده است.


هالیدی کار نوشتن کتاب‌های درسی را در واقع در دوران دانشجویی‌ش آغاز کرده بود. آرچی کارفیلد ورتینگ، استاد فیزیک، به او فرصت داد که نویسنده‌ی دوم کتاب درسی‌ئی باشد که شرکت وایلی در سال ۱۹۴۸ به نام گرما نوشته‌ی ورتینگ و هالیدی منتشر کرد. دو سال بعد وایلی کتاب درسی‌ی مقدماتی‌ی فیزیک هسته‌ای‌ی هالیدی را چاپ کرد؛ ویراست دوم این کتاب که در سال ۱۹۵۵ منتشر شد به چهار زبان ترجمه شد. اما هالیدی کار روی مشهورترین و ماندنی‌ترین کتابش را در سال ۱۹۵۰ و پس از آن شروع کرد که رئیس دانشکده‌ی فیزیک شده بود. کار روی کتاب فیزیک برای دانشجویان مهندسی و فیزیک با رزنیک شروع شد و اولین ویراست آن را وایلی در سال ۱۹۶۰ منتشر کرد. در ۱۹۷۴ هالیدی و رزنیک روایت کوتاه‌تر و کمتر پیشرفته‌ای از کتاب فیزیک را به نامه اصول فیزیک نوشتند که آن را هم وایلی منتشر کرد. امروز پنجمین ویراست فیزیک و هفتمین ویراست اصول فیزیک چاپ و به سی زبان ترجمه شده‌اند. کن کرین در نوشتن پنجمین ویراست فیزیک و جرل واکر در نوشتن هفتمین ویراست اصول فیزیک نویسندگان همکار بوده‌اند. تخمین زده می‌شود که بیش از ده میلیون دانشجو در سراسر جهان از این کتاب‌ها فیزیک آموخته‌اند.

در سال ۱۹۶۲ هالیدی در دانشگاه پیتسبورگ ارتقا یافت و رئیس مدرسه‌ی علوم طبیعی شد؛ در سال ۱۹۶۷ او نخستین رئیس مدرسه‌ی تازه شکل گرفته‌ی علوم و هنرها شد. در ۱۹۶۹ از ریاست مدرسه کناره گرفت و به دانشکده‌ی فیزیک بازگشت و در سال ۱۹۷۵ بازنشسته شد. کمی بعد از بازنشستگی همراه با همسرش به سیاتل مهاجرت کردند تا نزدیک تنها فرزندشان دیوید جرج هالیدی باشند. این کار به هالیدی امکان داد به یکی از کارهای مورد علاقه‌اش یعنی کوهنوردی بپردازد. از مناظر زیبای اطراف سیاتل لذت فراوان برد و تا روز مرگش پیاده‌روی را کنار نگذاشت. او و همسرش که در سال ۲۰۰۶ درگذشت ۶۲ سال یار و غم خوار یکدیگر بودند.فایل پی دی اف مقاله را از آدرس زیر دانلود کنید
http://www.psimag.ir/sites/default/files/vol0p11.pdf

  امتیاز: 0.00