منو
 کاربر Online
1616 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 14 آذر 1392 [04:13 ]
  کاوشگر فضایی هند روانه مریخ شد
 

کاوشگری که هند اوایل نوامبر با فضاپیمایی راهی مدار زمین کرده بود اکنون سفر سیصد روزه خود به سوی سیاره سرخ را شروع کرده است. بامداد روز یک‌شنبه اول دسامبر، این فضاپیما موتور اصلی‌اش را برای بیست دقیقه آتش کرد تا شتاب لازم برای ترک مدار زمین را پیدا کند.
حالا این فضاپیما با سرعت ۶۸۰ کیلومتر در ساعت، در راه مریخ است تا طبق برنامه، پس از طی‌کردن حدود ۷۰۰ میلیون کیلومتر، روز ۲۴ سپتامبر سال آینده به این سیاره برسد. در آن زمان مهم‌ترین مرحله عملیات فرا می‌رسد که قرار دادن موفقیت آمیز سفینه در مدار این سیاره خواهد بود.`ماموریت مدارگردی مریخ` (MOM) که همچنین به عنوان `مانگالیان` شناحته می‌شود، طراحی شده است تا نشان دهد از نظر فنآوری، امکان رسیدن به مدار سیاره مریخ وجود دارد. این طرح همچنین شامل آزمایش‌هایی از جمله جست‌وجو برای گاز متان در جو سیاره سرخ است.
قرار دادن سفینه در مدار زمین به عنوان مرحله مقدماتی برای حرکت به سوی مریخ، باعث شده از سوخت مورد نیاز این سفینه کاسته شود و در نتیجه صرفه‌جویی مالی قابل ‌توجه در اجرای برنامه شده است. هزینه مریخ‌گرد هندی حدود ۷۲ میلیون دلار برآورد شده است.
پله پله تا ملاقات بهرام
هند روز ۵ نوامبر اعلام کرد: این سفینه را که حدودا به اندازه یک خودرو سواری وزن دارد، به فضا فرستاده است.
از آن زمان، این سفینه به تدریج در مدار زمین بالاتر رفته است. تا این مقطع همه بخش های عملیات موفق بوده به جز یکی که در روز ۱۱ نوامبر و در جریان آن، اختلال در سوخت مایع آن، باعث شد `مانگالیان` کمی از برنامه عقب بیفتد.
با این حال سازمان تحقیقات فضایی هند (Isro) احتمال چنین تغییراتی را نیز در برنامه در نظر گرفته بود. عمده گاز متان در جو زمین، از موجودات زنده آمده است. پیش‌تر با بررسی‌هایی که با فضاپیماهای مدارگرد و تلسکوپ شده، این گاز در جو مریخ پیدا شده است. لازم به توضیح است، مریخ نورد ناسا، Curiosity، که روی سطح این سیاره مشغول کاوش است اخیرا در جریان بررسی جو مریخ نتوانست در آن متان پیدا کند. با توجه به آن نتایج، برخی پژوهشگران گفته‌اند که سفینه هندی نیز دستاورد متفاوتی نخواهد داشت. در مقابل، مدافعان این طرح گفته‌اند که مریخ‌نورد آمریکایی تنها منطقه محدودی را بررسی کرد و امکان دارد سفینه هندی بتواند گاز متان را در نقاط دیگری بیابد. اگر سفینه مانگالیان هند بتواند در جو مریخ متان پیدا کند، یکی از منابع آن می‌تواند میکروب‌های مریخی باشد که احتمالا در عمق این سیاره قرار دارند.
با این حال متان می‌تواند در جریان روند تغییرات زمینی و از جمله تحولات آتش‌فشانی نیز تولید شود.
منبع:parssky.com
با تلخیص


تصویر

  امتیاز: 0.00