منو
 کاربر Online
854 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 01 آذر 1392 [19:18 ]
  فضاپیمای میون (MAVEN)به فضا پرتاب شد
 

فضاپیمای میون در ساعت 1.28 دقیقه بعد از ظهر در روز دوشنبه 18 نوامبر 2013 برابر با 27 آبان 1392 از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال واقع در ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد.
میون اولین فضاپیمایی است که به بررسی، آزمایش و پژوهش پیرامون سطوح فوقانی در جو یا اتمسفر سیاره مریخ می پردازد. اختر شناسان امیدوارند تا با اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل عناصر و ترکیبات موجود در جو سیاره مریخ به وسیله میون به دست می آورند، موفق شوند راز چگونگی از دست دادن آب مایع فراوان در سطح مریخ را کشف کنند. سیاره مریخ دارای آب فراوان بوده است و اکنون بخشی از این آب به صورت یخ آب در لایه های زیرین سطح سیاره مریخ موجود است. اما چگونه این آب فراوان از سطح مریخ ناپدید شده است، سوالی است که به فعالیتهای این سفینه فضایی بستگی دارد. چارلز بولدن از ناسا گفت: ` این ماموریت بخشی ازبرنامه اکتشاف یکپارچه و استراتژیک در کشف رمز و راز منظومه شمسی است و ما را قادر می سازد تا رسیدن به مقصد های دورتر میسر شود`. این فضاپیما دارای هشت ابزار آزمایشگاهی است و در یک ماه آینده به مرور به تست کردن ابزارهای خود می پردازد. این فضاپیما ده ماه در راه است تا خود را از سیاره زمین به مکان در نظر گرفته شده در اتمسفر سیاره مریخ برساند.
ترجمه شده از: Astronomy Newsletterتصویر

  امتیاز: 0.00