منو
 کاربر Online
1551 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 28 آبان 1392 [10:33 ]
  چقدر طول مي كشد تا به ماه برسيم؟
 

در مأموريتهاي زيادي، فضاپیماها به مدار ماه رسيده اند و بر روي سطح آن فرود آمده اند اما روشهاي رسيدن به آن بسيار متفاوت بوده است. خواه در مأموريت از يك راكت براي رسيدن به آن استفاده شود يا به كمك يك موتور يوني به آرامي به آن نزديك شود، انتخابهاي زيادي براي سفر به ماه به ویژه در آينده وجود دارد.
به اين منظور در اينجا به طور مختصر از كندترين تا سريع ترين پروازها به ماه را بررسي مي كنيم.
كندترين: 1 سال و 1 ماه و دو هفته
كندترين مأموريت به ماه در واقع به يكي از پيشرفته ترين تكنولوژي هايي كه تا كنون به فضا فرستاده شده بازمي گردد.
ماه نورد ESA SMART1 در 27 سپتامبر 2003 پرتاب شد و با استفاده از يك موتور يوني به سمت ماه حركت كرد. SMART 1 به آرامي با حركت مارپيچي از زمين خارج شد و تا اينكه يك سال و يك ماه و دو هفته بعد يعني در 11 نوامبر 2004 به مقصد رسيد. هرچند ممكن است SMART 1 كند بوده باشد اما كم مصرف ترين (از نظر مصرف سوخت) فضاپيما تا كنون بوده است. در كل مأموريت تنها از 82 كيلوگرم زنون به عنوان نيروي محركه استفاده شد. تصویر زیر:


تصویرنه خيلي كند: 5 روز
مأموريت SMART در رسيدن به ماه يك مورد عجيب است. مأموريتهاي ديگر در عرض چند روز به مدار ماه رسيده اند. مآموريت Chang`e چين، در عرض 5 روز به ماه رسيد.


تصویرمأموريتهاي با سرنشين: 3 روز و 3 ساعت و 49 دقيقه
مأموريت بعدي، مأموريت آپولو است كه در مقايسه با مأموريتها قبلي، سريع تر به ماه رسيده است. فضانوردان آپولو 11 ، با راكت چند مرحله اي سترن پرتاب شدند و سه روز بعد به مدار ماه رسيدند.


تصویرزمان سریعتر از آن: كمتر از دو روز
اولين مأموريت به ماه Soviet Lunar 1 بود كه با فاصله چند هزار كيلومتر از ماه، از كنار آن گذشت. اين فاصله را تنها در مدت 36 ساعت طی كرد. يعني سرعت متوسط آن چيزي حدود 10500 كيلومتر بر ساعت بود.


تصویر
ركورد شكن، سريع ترين وسيله به ماه: 8 ساعت و 35 دقيقهسريع ترين مأموريتي كه تا كنون از كنار ماه گذشته، مأموريت New Horizons ناسا بوده است. اين مأموريت پرتابي سريع، با سرعتي بيش از 58000 كيلومتر در ساعت داشت كه شروع خوبي براي مسير طولانيش به سمت خارج منظومه شمسي و پلوتو بود. جالب است كه سرعت نيوهرايزنز (New Horizons) تا وقتي به مدار ماه برسد كاهش پيدا نكرد و احتمالا حتي زماني كه از ماه دور مي شد هنوز به سرعتش اضافه مي شد. با اين حال هشت ساعت و سي و پنج دقيقه طول كشيد تا فاصله 380000 كيلومتر را بپيمايد.


تصویرترجمه شده از: universetoday

  امتیاز: 0.00