منو
 صفحه های تصادفی
علامه مجلسى‏
تکواندو
کار و انرژی
سردرد تنشی
سنارمونتیت
فهرست موضوعی الکتریسیته
نور حضرت زهرا علیهاسلام در بهشت
نیلوفر
طاهره صفار زاده
هوش
 کاربر Online
768 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 25 آبان 1392 [20:19 ]
  گذار فلز به عایق
 

گذار فلز به عایق

گذار فلز به عایق یکی از بنیادی‌ترین مسائل فیزیک ماده‌‌ی چگال است. یکی از عواملی که موجب چنین گذاری می‌شود بی‌نظمی است. بی‌نظمی (که می‌تواند به خاطر وجود انواع ناخالصی ایجاد شود) باعث جایگزیده شدن الکترون‌ها در ناحیه‌ی مشخصی از فضا می‌شود. در سال ۱۹۵۸ فیلیپ اندرسون برای اولین بار به مسئله‌ی جایگزیده‌ شدن توابع ‌موج ذرات کوانتومی در حضور یک پتانسیل بی‌نظم پرداخت و برای ارائه‌ی مدلی که چنین پدیده‌ای را توصیف می‌کرد جایزه‌ی نوبل دریافت کرد.

مدل اولیه‌ی اندرسون برای توصیف جایگزیدگی الکترون‌ها در محیط‌های بی‌نظم ارائه شد، اما پدیده‌‌ی جایگزیدگی برای نور، صوت و حتی اخیراً اتم‌های سرد نیز مشاهده شده‌است. اکنون که بیش از ۵۰ سال از نخستین گام برای مطالعه‌ی سامانه‌های بی‌نظم می‌گذرد، بسیاری از مسائل این حوزه پاسخ مشخصی ندارند و در این زمینه هنوز مسائل داغ و البته مشکلی وجود دارد.

در این سخنرانی سعی می‌شود تا به شکل مقدماتی جایگزیدگی الکترون‌ها به خاطر وجود بی‌نظمی تشریح شود. چنین پدیده‌ای منجر به یک نوع گذار فاز مرتبه‌ی دوم می‌شود. در پایان به طور مختصر به ویژگی‌های اطراف نقطه‌ی گذار نیز اشاره خواهد شد.

در صورت علاقه مندی به این موضوع می توانید در جلسه باشگاه فیزیک شرکت کنید

زمان: ۹۲/۹/۵

محل:‌ دانشگاه اصفهان- درب شرقی- ساختمان علوم يك- تالار شهيد باهنر.

زمان: 17:00

سخن‌رانی: آقای دکتر محسن امینی،

  امتیاز: 0.00