منو
 صفحه های تصادفی
تشکیلات پسین در گیاهان ، رشد قطری
انرژی درونی
الناز رضایی
فیزیک محاسباتی
دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد
درد قلبی
مکان هندسی
قواعد نامگذاری
درخت المپیاد فیزیک
نماز حقیقی و آثار آن
 کاربر Online
863 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 07 آبان 1392 [11:48 ]
  سیاره ای که تازه متولد شده و دور از ستاره اش در فضا شناور است
 

دنياي سياره اي همچنان عجيب تر مي شود. دانشمندان پيش تر سياره هاي بدون مقصدي را كشف كرده بودند كه به دور از ستاره هايشان در فضا در حركتند. اما سياره تازه متولد شده PSO J318.5-22 (كه تنها 12 ميليون سال دارد) با اينكه هيچ ستاره اي در اطرافش وجود ندارد، خواصي مشابه سياره هاي جواني كه در اطراف ستاره هاي جوان هستند را از خود نشان مي دهد.
مايكل لو (Michael Liu) از دانشگاه هاوايي مي گويد: `ما تا حالا جسمي مانند آن را نديده ايم. اين سياره همه خواص سياره هاي جواني را كه در اطراف ديگر ستاره ها يافت مي شوند دارد اما به تنهايي در فضا شناور است. اغلب با خود فكر مي كردم كه آيا چنين اجرام منزوي هم در فضا وجود دارند؛ حالا مي بينم بله وجود دارند.`
اين سياره در فاصله 80 سال نوري از ما قرار دارد كه تقريباً نزديك است و بخشي از يك گروه ستاره اي به نام Beta Pictoris است كه 12 ميليون سال پيش دور هم جمع شده اند. سياره اي در مداري به دور ستاره Beta Pictoris مي گردد اما PSO J18.5-22 جرم كمتري داشته و احتمالاً به گونه متفاوتي به وجود آمده است.
ستاره شناسان اين سياره را كه جرم آن شش برابر جرم مشتري است وقتي كه به دنبال كشف يك كوتوله قهوه اي يا يك ستاره نارس بودند، كشف كردند.
اين سياره توسط تلسكوپ PANSTAR 1 كشف شد.

ترجمه شده از سايت: universetodayتصویرتصویر

  امتیاز: 0.00