منو
 کاربر Online
499 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 28 مهر 1392 [08:01 ]
  مقياس كلوين و دماي مطلق
 

مقياس كلوين و دماي مطلق

مقياس سلسيوس دو نقطه‌ي ثابت دارد ، نقطه‌‌ي انجماد و نقطه‌ي جوش عادي آب . ولي مي‌توانيم با استفاده از دماسنج گازي با تنها يك دماي مرجع مقياس كلوين را تعريف كنيم. در مقياس كلوين نسبت هر دو دماي T1 و T2 را به صورت نسبت فشار p1 و p2 دماسنج گازي مربوط تعريف مي‌كنيم :

تصویر

فشار p، مستقيماً با دماي كلوين T متناسب است. براي كامل كردن تعريف T ، فقط به آن نياز است كه دماي كلوين را تنها در يك حالت ويژه تعريف كنيم. بنا به دلايل دقت و قابليت باز توليد ، حالت انتخاب شده نقطه‌ي سه گانه‌ي آب است. اين تركيب يگانه‌اي از دما و فشار است كه در آن آب جامد (يخ) ، آب مايع ، و آب بخار مي‌توانند همه با هم وجود داشته باشند.

دماسنج‌هاي گازي با فشار كم كه از گازهاي مختلفي استفاده مي‌كنند تطابق بسيار نزديكي با هم دارند ، ولي آن‌ها بزرگ و جاگير هستند و با كندي بسيار به تعادل گرمايي مي‌رسند. آن‌ها در اصل براي ايجاد استانداردهاي بسيار دقيق و كاليبره كردن دماسنج‌هاي ديگر به كار مي‌روند.

  امتیاز: 0.00