منو
 صفحه های تصادفی
شهر ها و روستا ها ، رهبران
مارمولک یالدار
نوترینوی خورشیدی
امام صادق علیه السلام و تلاش برای کسب مال حلال
قانون های تابندگی
رشته علوم سیاسی
اهل ادب
روابط ایران و روسیه در عهد فتحعلیشاه
فرآیند کنترل و تشویق
گ.قبل از امامت
 کاربر Online
708 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 28 مهر 1392 [07:48 ]
  دماسنج‌هاي گازي، دماسنج های آرمانی
 

دماسنج‌هاي گازي، دماسنج های آرمانی

وقتي دو دماسنج مثل دماسنج جيوه‌اي و دماسنج مقاومتي را درجه‌بندي مي‌كنيم ، به طوري كه آن‌ها در صفر و 100 درجه سلسیوس تطابق داشته باشند ، ممكن است دقيقاً در دماهاي مياني تطابق نداشته باشند. هر مقياس دمايي كه به اين ترتيب تعريف شود همواره تا اندازه‌اي به خواص ويژه‌ي ماده‌ي به كار رفته بستگي دارد. در بهترين حالت ، مقياس دمايي را بايد تعريف كنيم كه به خواص ماده‌ي خاصي بستگي نداشته باشد. براي ايجاد مقياسي كه واقعاً مستقل از ماده باشد ، لازم است كه ابتدا بعضي اصول ترموديناميك را يادآور شويم. در اين‌جا از دماسنجي بحث مي‌كنيم كه نزديك به آرماني است ، دماسنج گازي.

اساس دماسنج گازي در اين است كه فشار يك گاز در حجم ثابت با دما افزايش مي‌يابد. مقداري گاز در محفظه‌اي با حجم ثابت قرار داده شده (شكل الف) ، و فشار آن با يكي از وسايلي كه معمول است اندازه‌گيري مي‌شود. براي درجه‌‌بندي دماسنج گازي با حجم ثابت ، فشار را در دو دما ، مثلاً و ، اندازه مي‌گيريم و اين نقطه‌ها را روي نمودار مي‌بريم و خط مستقيمي ميان آن‌ها رسم مي‌كنيم. سپس مي‌توانيم دماي مربوط به هر فشار ديگر را روي نمودار بخوانيم. شكل ب نتيجه‌هاي سه تا از اين آزمايش‌ها را نشان مي‌دهد كه در هر يك نوع و مقدار متفاوتي گاز به كار رفته است.


تصویر

  امتیاز: 0.00