منو
 کاربر Online
693 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 09 مهر 1392 [12:35 ]
  انتقال انرژی در حین انجام کار
 

انتقال انرژی در حین انجام کار

مطالعه و شناخت مفهوم انرژي، شكل هاي متنوع آن و نحوۀ تبديل شكل هاي گوناگون انرژي به يكديگر، اين امكان را براي ما فراهم مي سازد تا درك بهتري از پديده هاي فيزيكي و زيستي پيرامون خود داشته باشيم.

افزون بر اين ها، آن چه سبب مي شود تا انرژي از جسمي به جسمی دیگر منتقل شود، به دليل كاري است كه روي آن انجام مي شود. پس از انتقال انرژی از یک جسم به جسم دیگر، شکل انرژی می تواند نسبت به شکل اولیۀ انرژی متفاوت باشد. برای مثال، وقتی توپی را شوت می کنیم، انرژی شیمیایی بدن ما به توپ منتقل می شود (زیرا ما به توپ نیرو وارد می کنیم و روی آن کار انجام می دهیم) و توپ دارای انرژی جنبشی و پتانسیل گرانشی می شود.


تصویر

شرح شکل بالا: نیروی نسبتا بزرگی به توپ در زمان کوتاهی وارد می شود. این نیرو سبب می شود که توپ جابه جا و روی آن کار انجام شود. کار انجام شده روی توپ، انرژی شیمیایی بدن ما را به توپ منتقل می کند و پس از انتقال انرژی به توپ، به صورت انرژی جنبشی و پتانسیل گرانشی تبدیل می شود. سر انجام پس از توقف توپ، تمام انرژی آن به محیط داده می شود.

  امتیاز: 0.00