منو
 کاربر Online
1217 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 09 مهر 1392 [12:14 ]
  آشنایی با رمزنگاری کوانتومی
 

آشنایی با رمزنگاری کوانتومی

اولین راه عملی برای انجام رمزنگاری کوانتومی با استفاده از یک تلفن همراه توسط پژوهشگران نوکیا و دانشگاه برستول انگلستان ساخته شده است.
رمزنگاری کوانتومی – که اجازه می‌دهد پیغام‌ها در اختفای کامل فرستاده شوند – در حال حاضر به بانک‌ها و دیگر سازمان‌هایی است که می‌توانند اجزای گران‌قیمت و بسیار حساس کوانتوم-اپتیکی را در هر دو سر اتصال مخابراتی تقبل کنند.

آن‌چه گروه نوکیا/بریستول انجام داده این است: چگونه «توزیع کلید کوانتومی» (QKD) با استفاده از قطعات الکترونیکی ساده و ارزانی انجام شود که درون یک تراشه جا می‌گیرند؟

QKD یک روش محبوب رمزنگاری کوانتومی است که در حال‌ حاضر به شکل تجاری استفاده می‌شود. این روش به دو طرف – که معمولا آلیس و باب نامیده می‌شوند – اجازه می‌دهد تا کلید رمزگذاری را به شکل امن و بدون استراق سمع (از سوی حوا) مبادله کنند. این تضمین به این دلیل ممکن است که کلید بر حسب بیت‌های کوانتومی (کیوبیت) اطلاعات انتقال می‌یابد و اگر قطع و وصل‌ها قابل بازگشت نباشد، فعالیت حوا آشکار می‌شود.

منبع
http://physicsworld.com/cws/article/news/2013/sep/02/quantum-cryptography-is-coming-to-mobile-phones
شرح کامل خبر را اینجا ببینید
http://psi.ir/html/news/news/news2_f.asp?id=1212

  امتیاز: 0.00