منو
 کاربر Online
1154 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 04 مهر 1392 [18:18 ]
  کاهش وزن، مناسب برای قلب
 

کاهش وزن، مناسب برای قلب

اضافه وزن و چاقی، یکی از دلایل اصلی ابتلا به بیماری های قلب و عروقی است و داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن، می تواند خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش دهد.

این رژیم غذایی به نتایج آنی و سریع نمی انجامد. در واقع هدف اصلی این نوع رژیم غذایی، ایجاد عاداتی سودمند برای سلامتی در افراد است.

فعالیت ورزشی در کنار رژیم غذایی
فعالیت جسمی نقش مهمی در رژیم غذایی مناسب برای قلب و البته کاهش وزن دارد. در انتخاب فعالیت ورزشی، باید فعالیتی را برگزینیم که از آن لذت برده و چربی بیشتری سوزانده و ضرری را متوجه بدن نکند. حتی فعالیت های روزانه و قدم زدن هم می تواند در زمره فعالیت های جسمی مناسب قرار گیرد. هر هفته سه تا پنج روز و هر روز حداقل سی دقیقه فعالیت فیزیکی انجام دهید. حتی می توانید به جای سی دقیقه فعالیت مداوم، این زمان را به سه دوره ده دقیقه ای تقسیم کنید.

از سرکوب کننده های طبیعی اشتها استفاده کنید.
رژیم غذایی مناسب برای قلب، سرشار از فیبر و آب است. هر دوی اینها می توانند به کاهش وزن کمک کند. غذاهایی که فیبر زیادی دارند دیرتر هضم شده و نوعی حس سیری به انسان می دهند. از غذاهای با فیبر بالا می توان به غلات کامل، سبزیجات و میوه ها اشاره کرد. همچنین میوه ها و سبزیجات نیز آب زیادی دارند. آب یکی از بهترین موادی است که می تواند به کاهش وزن کمک کند، زیرا حجم زیادی از معده را گرفته و در عین حال کالری ندارد. نوشیدن هشت لیوان آب در هر روز برای کاهش وزن توصیه می شود.

پخت و پز سالم و کاهش وزن
نحوه آماده سازی و پخت غذا، نقش مهمی در رژیم غذایی مناسب برای قلب و کاهش وزن دارد. غذا را طوری آماده کنید که چربی و کالری پایینی داشته باشد. بهترین روش ها برای پخت و پز عبارتند از: کباب پز کردن، بخار پز کردن، پختن درون فر یا تنور و آب پز کردن.

پروتئین بدون چربی در رژیم غذایی مناسب برای قلب، نقش مهمی دارد. پروتئین بدون چربی می تواند از منابع حیوانی یا گیاهی تامین گردد. دلیل این تاکید این است که پروتئین بدون چربی نسبت به سایر پروتئین ها، کالری کمتری خواهد داشت. برخی از انواع پروتئین بدون چربی عبارتند از سبزیجات، لبنیات کم چرب یا بدون چربی، ماهی و البته گوشت بدون چربی.
البته بی شک قبل از گرفتن هر نوع رژیم لاغری باید با پزشک خود مشورت کنید.

  امتیاز: 0.00