منو
 صفحه های تصادفی
encopresis
آزمایش ماشین فواره ساز
اندیشه اقتصادی در تولید تلویزیونی
امام باقر علیه السلام و سؤالات عمرو بن عبید بصری
جریان سه فاز
استاندارد های ورزش قهرمانی (آزمون آمادگی جسمانی) در تنیس
حکم امام علی علیه السلام درباره فرزندی که پدرش معلوم نبود
کاربر:علی اصل هاشمی
برانریت
صلح حدیبیه
 کاربر Online
516 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  چهارشنبه 30 مرداد 1392 [17:11 ]
  فرمت های HD DVD و VMD و Blu-ray چیست ؟
 

HD DVD چيست؟

(High Density Digital Versatile Disc ( HDDVD يک فرمت براي داده‌هاي ديجيتالي تصويري است. اين فرمت بين سال‌هاي ۲۰۰۵ تا فوريه ۲۰۰۸ در کنار فرمت‌هاي Blu-ray Disc و VMD به‌عنوان يکي از فرمت‌هاي جديدتر از DVD به بازار ‌آمد. اين فرمت توسط کنسرسيومي از چند شرکت، همچون توشيبا، اينتل، ان‌اي‌سي، مايکروسافت و آي‌بي اِم توليد و عرضه مي‌شد. در ۳۱ مارس ۲۰۰۶ نخستين دستگاه پخش فرمت HDDVD از سوي شرکت توشيباي ژاپن و با نام تجاري HD-XA وارد بازار شد.

Blu-ray چیست ؟

اين فرمت نيز همچون HD يک فرمت تصويري است. نام آن از واژه‌ انگليسي Blue Ray گرفته شده و غلط املايي آگاهانه‌ موجود در نام، آن‌را به نام تجاري اين محصول بدل کرده است.

ديسک بلو رِي در سه نوع: فقط خواندني، يک‌بار قابل رايت و ديسک با قابليت رايت چندباره به بازار عرضه مي‌شود. اين ديسک ۱۲ سانتي‌متر قطر دارد و مي‌توان روي آن به‌صورت يک‌لايه ۲۷ و دو لايه ۵۴ گيگابايت اطلاعات ذخيره کرد. شرکت TDK موفق به ذخيره ۱۰۰ گيگابايت به‌صورت چهار لايه و ۲۰۰ گيگابايت به‌صورت شش‌لايه روي يک ديسک بلو رِي شده است. البته اين تجربه در حد آزمايشگاهي است و عرضه‌ انبوه آن به بازار اندکي دور از انتظار به‌نظر مي‌رسد.

فرمت VMD چیست ؟
فرمت VMD نيز سومين فرمت جديدتر از DVD است که صورت اختصاري اصطلاح Versatile Multilayer Disk بوده و به‌صورت تئوري قابليت ذخيره ۱۰۰ گيگابايت اطلاعات را بر روي يک ديسک دارد. اين فرمت طوري طراحي شده که دستگاه‌هاي معمولي DVDخوان هم ديسک‌هاي آن را پخش مي‌کنند.
آخرین خبر اینکه مايکروسافت از فن‌آوريHD دست کشيده است! بدين ترتيب شرکت سوني با (Blu-ray) يکه‌تاز رقابت فرمت‌هاي جديدتر از DVD شد. چندي پيش شرکت توشيبا کناره‌گيري خود را از اين بازار اعلام کرده بود.
مايکروسافت به همراه شرکت‌هاي اينتل، NEC و توشيباي ژاپن، توليدکنندگان فرمت HDDVD بودند. در سوي ديگر اين رقابت، فرمت Blu-ray با پشتيباني شرکت‌هايي همچون هيتاچي، ال‌جي، پاناسونيک، فيليپس، پايونير، سوني و ... قرار دارد که بعدها شرکت‌هاي اپل و دل نيز به جمع اين کنسرسيوم پيوستند.

چندي پيش شرکت‌هاي معتبر فيلم‌سازي‌هاليوود، همچونSony Pictures ، Walt Disney،Fox Century ،Twentieth و چند شرکت ديگر، براي تبليغ فيلم‌هاي خود به سراغ فرمت Blu-ray رفتند. در ادامه نيز شرکت فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي Wal-Martتير خلاص خود را به HDDVD زد و تنها به فروش دستگاه‌‌هاي پخش فرمتBlu-ray پرداخت. در اين زمان بود که توشيبا کناره‌گيري خود را از رقابت اعلام کرد.

  امتیاز: 0.00