منو
 کاربر Online
625 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 25 مرداد 1392 [11:40 ]
  خورشید چقدر داغ است؟
 

خورشید داغ است، واقعاً داغ. واقعاً داغ، یعنی چقدر داغ؟ بستگی به این دارد که درباره کدام بخش خورشید صحبت کنیم.
خورشید از سه بخش هسته، میانی، سطح و اتمسفر تشکیل شده است.
از درون ترین لایه به سمت بیرونی ترین لایه:
هسته جایی است که فشار و دما آنقدر زیاد است که اتم های هیدروژنی بر اثر واکنش های هسته ای به هلیوم تبدیل می شوند. در هر ثانیه، 600 میلیون تن ماده در این تبدیل شرکت کرده و مقدار زیادی اشعه گاما آزاد می کنند. این داغ ترین قسمت طبیعی در منظومه خورشیدی است و دمای آن به 15 میلیون درجه سلسیوس می رسد. فوتونهایی که در هسته خورشید تولید می شوند در طول هزاران سال بارها و بارها منتشر شده و جذب می شوند تا به سطح برسند.
بیرون از هسته، ناحیه تابش (radiative zone) است. در اینجا دما آنقدر افت می کند که واکنش های هسته ای دیگر اتفاق نمی افتد، دما در این ناحیه بین 7 تا 2 میلیون درجه است.
مقصد بعدی در سفر از مرکز خورشید، لایه همرفتی (convective zone) است، جایی که حباب های پلاسما مانند لامپهای غول پیکری از ماگما، گرما را به سطح خورشید می برند. دما در پایین ترین نقطه ناحیه همرفتی، 2 میلیون درجه سلسیوس است.
و بالاخره به سطح خورشید می رسیم، ناحیه ای از ستاره که می توانیم ببینیم. اینجا جایی است که نسبتاً خنک است و دمای آن 5500 درجه سلسیوس است.
و این هم بخش عجیب، هر چه از خورشید دور شده و وارد اتمسفر خورشید می شویم، دما دوباره افزایش پیدا می کند. بالای سطح خورشید کروموسفر (رنگین کره) قرار دارد جایی که دمای آن تا 20000 درجه سلسیوس بالا می رود.
بعد از آن، تاج یا کرونا (Corona خارجی ترین بخش اتمسفر خورشید) قرار دارد. کرونا به صورت یک هاله نازک در اطراف خورشید قرار دارد که در هنگام گرفتها می توان آن را دید. کرونا تا میلیون ها کیلومتر در فضا گسترده شده است. در کرونا، گازها به شدت داغ هستند و دمای آنها به بیش از یک میلیون درجه می رسد (در برخی بخشها دما تا 10 میلیون درجه سلسیوس هم افزایش پیدا می کند).
چگونه دمای اتمسفر خورشید از دمای لایه های درونی آن بیشتر است؟ دانشمندان دقیقاً نمی دانند اما دو نظریه وجود دارد. 1- ممکن است موج های انرژی از سطح خورشید آزاد شده و انرژی را تا اتمسفر خورشید بفرستند. 2- یا شاید همچنان که جریان ها بر روی خورشید سقوط می کنند و دوباره متصل می شوند، میدان مغناطیسی خورشید انرژی را در کرونا (تاج) آزاد کند.
در حال حاضر مأموریت هایی هستند که بر روی این موضوع کار می کنند تا پاسخی برای این معمای گیج کننده بیابند، بنابراین احتمالاً به زودی به یک جواب می رسیم.
ستاره ها می توانند بسیار داغ تر یا سرد تر از خورشید ما باشند. از سردترین و کم نورترین کوتوله های سرخ گرفته تا داغ ترین غول های آبی، جهان شگفت انگیزی آن بیرون است.
ترجمه شده از سایت: Universe todayتصویرتصویر

  امتیاز: 0.00