منو
 کاربر Online
376 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 20 مرداد 1392 [19:52 ]
  اهمیت حركت هماهنگ ساده (SHM)
 

اهمیت حركت هماهنگ ساده (SHM)

اولا باید به خاطر داشته باشيد كه تمام حركت‌هاي تناوبي ، هماهنگ ساده نيستند ؛ به طور كلي در حركت تناوبي بستگي نيروي بازگرداننده به جابه‌جايي رابطه‌ي پيچيده‌تري نسبت به رابطه‌ي F=kx دارد. اما در بسياري دستگاه‌ها ، چنانچه جابه‌جايي به حد كافي كوچك باشد ، نيروي بازگرداننده تقريباً با جابه‌جايي متناسب است (شكل زیر). يعني ، اگر دامنه به قدر كافي كوچك باشد ، نوسان‌هاي چنين دستگاه‌هايي تقريباً هماهنگ ساده‌اند و از اين رو به طور تقريبي با رابطه‌ي F=kxبيان مي‌شوند.

به اين ترتيب مي‌توان از SHM به عنوان مدلي تقريبي براي بسياري از حركت‌هاي تناوبي متفاوت ، مانند ارتعاش بلور كوارتز در يك ساعت ، حركت يك چنگال كوك (دياپازون) ، جريان الكتريكي در يك مدار جريان متناوب ، و نوسان اتم‌ها در مولكول‌ها و جامد‌ها استفاده كرد.

شرح شکل: در اغلب نوسان‌هاي واقعي به شرط آن كه جسم خيلي زياد از تعادل دور نشود قانون هوك را مي‌توان به كار برد. در چنين حالتي نوسان‌هاي كم دامنه به طور تقريبي هماهنگ ساده‌اند.

تصویر

  امتیاز: 0.00