منو
 صفحه های تصادفی
خسرو شاه غزنوی
اثر هال
مرزهای سیاسی فدک
ارتباط تکنولوژی با انرژی
ویژگی ولادت امام موسی کاظم علیه السلام
مقداد
بازار سیاه
مخفی بودن ولادت امام « ع » -عبدالله بن عطا
قیس بن ساعده
سطوح نشانی دهی
 کاربر Online
752 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  یکشنبه 20 مرداد 1392 [19:46 ]
  تعادل پايدار در حركت تناوبي (نوساني)
 

تعادل پايدار در حركت تناوبي (نوساني)

انواع بسياري از حركت ، بارها و بارها خودشان را تكرار مي‌كنند : ارتعاش يك بلور كوارتز در ساعت ، نوسان آونگ يك ساعت قديمي ، ارتعاش‌هاي صوتي توليد شده توسط يك كلارينت يا يك لوله‌ي ارگ ، و حركت رفت و برگشتي پيستون‌ها در موتور ماشين. اين نوع حركت ، حركت تناوبي يا نوساني ناميده مي‌شود و موضوع اين فصل است. شناخت حركت تناوبي براي بررسي‌هاي بعدي ما در مورد موج‌ها ، صوت ، جريان‌هاي الكتريكي متناوب و نور ضروري است.


جسمي كه دستخوش حركت تناوبي است همواره يك وضعيت تعادل پايدار دارد. وقتي جسم از اين وضعيت دور شده و رها شود ، يك نيرو يا گشتاور وارد عمل مي‌شود و آن را به سوي تعادل باز‌مي‌گرداند. اما وقتي جسم به وضعيت تعادل مي‌رسد انرژي جنبشي به دست آورده است ، در نتيجه از اين وضعيت مي‌گذرد و در جايي در طرف ديگر متوقف مي‌شود و دوباره به سوي تعادل كشيده مي‌شود. وضع گلوله‌اي را تصور كنيد كه در يك كاسه‌ي ته گرد به اين طرف و آن طرف مي‌غلتد يا آونگي كه از وضعيت مستقيم خود به اين طرف و آن طرف تاب مي‌خورد.

تصویر

  امتیاز: 0.00