منو
 صفحه های تصادفی
رشته مدیریت بازرگانی
گونه های ناقص قاعده هشتایی
روابط همسایگان در آخرالزمان
کاتابولیسم قندها
کمپاس
ارزش
ارزیابی پارامتریک رسانه
آماده شدن برای بازی «فوتبال»
نبض فشاری شریانات
شنت کردن وسایل اندازه گیری
 کاربر Online
1079 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 05 مرداد 1392 [16:03 ]
  مسواک‌ خود را ضد عفونی کنید.
 

مسواک‌ خود را ضد عفونی کنید.

بهداشت دهان و دندان از مهمترین عوامل موثر بر سلامت است و برای رعایت آن، تمیز نگه داشتن مسواک و سایر ابزارهای مرتبط با شستشوی دندان‌ها و دهان، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اغلب اوقات، فقط مسواک را مقداری زیر آب می‌شوئیم تا کف باقی‌مانده ناشی از خمیردندان را از آن بزداییم. اما این همیشه کافی نیست.

بُرس مسواک از بهترین مکان‌ها برای رشد و تکثیر باکتری‌های مختلف به شمار می‌رود. دندانپزشکان توصیه می‌کنند، مسواک خود را هر سه ماه یکبار تعویض کنید.

برای جلوگیری از بروز بیماری و کاهش باکتری‌ها ، مراحل زیر را به صورت منظم انجام دهید.
- پیش از هر بار مسواک زدن، دست‌های خود را با آب گرم و صابون به خوبی بشوئید. تماس دست آلوده با مسواک، اولین قدم برای انتقال باکتری‌های جدید به مسواک است.

- مسواک را نیز قبل از تماس با دندان‌ها با آب گرم بشوئید. این مرحله را پس از مسواک زدن نیز با دقت به انجام رسانید و در شستن بُرس‌های مسواک با آب گرم، وسواس بیشتری به خرج دهید. شستن بُرس‌های مسواک از اهمیت زیادی در این مرحله برخوردار است. پس از شستشو، مسواک را چند ثانیه زیر آب گرم نگه دارید تا برس‌های آن به طور کامل نرم شوند. سپس آن را با آب سرد آبکشی کرده نموده و در جای مناسب خودش قرار دهید.

- بُرس مسواک را هفته‌ای یکبار برای یک شب در سرکه قرار دهید. سرکه میکروب‌ها و باکتری‌هایی که روی مسواک هستند را از بین می‌برد. همچنین می‌توانید به جای سرکه از دهان‌شویه استفاده کنید. پس از خارج کردن مسواک از سرکه یا مایع دهان‌شویه، چند بار با دست‌های تمیز بر روی بُرس بکشید تا مسواک خشک شود. در صورت استفاده از سرکه، بهتر است از سرکه سفید برای پیشگیری از تغییر رنگ مسواک استفاده کنید.
چنانچه هیچ یک از محلول‌ها یا مواد ضدعفونی کننده را در دسترس نداشتید، می‌توانید آن را برای چند دقیقه در آب جوش قرار دهید.

- اگر ترجیح می‌دهید مسواک‌تان را هر روز ضدعفونی کنید، توصیه می‌شود از محلول پراکسید هیدروژن ۳ درصد استفاده کنید. یک فنجان کوچک از آن را به اندازه‌ای که سر مسواک در محلول قرار گیرد بریزید و هر بار یا هر شب، مسواک‌تان را با آن ضدعفونی کنید. بهتر است محتوی فنجان را هر بار با محلول تازه تعویض کنید. این محلول علاوه بر پاک کردن مسواک از باکتری‌های بیماری‌زا، به سفید شدن دندان‌ها نیز کمک می‌کند.

- مسواک خود را به صورت عمودی جایی بگذارید که در معرض هوای آزاد باشد. بهتر است مسواک پس از استفاده در معرض هوا خشک شود. از قرار دادن مسواک مرطوب در محیط سربسته، جعبه یا قوطی خودداری کنید. می‌توانید از ظروف مخصوص نگهداری مسواک که نور ماورای بنفش به آن می‌تابانند نیز استفاده کنید. این ظروف به نابودی باکتری‌های مضر روی مسواک نیز کمک می‌کنند.

  امتیاز: 0.00