منو
 کاربر Online
1395 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 29 تیر 1392 [17:59 ]
  تغذیه کودک
 

تغذیه کودک

- هر کودکی از بدو تولد ، کارت مراقبت(کارت رشد) دارد. این کارت شامل اطلاعات مربوط به واکسیناسیون و رشد کودک است.
این کارت در زمان تولد، در بیمارستان یا در اولین مراجعه در همه مراکز بهداشتی درمانی رایگان در اختیار مادران قرار می گیرد. دختران کارت صورتی و پسران کارت آبی رنگ دارند.

- شما باید رشد کودک خود را از طریق وزن کردن منظم که توسط مراقبان بهداشت در مراکز بهداشتی صورت می‌گیرد و روی کارت رشد ثبت می‌شود ، مورد توجه و پیگیری قرار دهید.

- تا 6 ماهگی فقط به کودک شیر مادر دهید. اگر مشکلی در شیر دهی دارید از مشاوره یا مراقبان بهداشتی در مراکز بهداشتی یا پزشک کودک کمک بگیرید.

- از 15 روزگی قطره ویتامین (آ) و( د) را شروع کنید.
ذخیره آهن بدن کودک از 6ماهگی کاهش می یابد و هیچ غذایی نمی تواند نیاز آهن کودک را تامین کند. در این زمان شربت یا قطره آ هن را حتما شروع کنید و تا دو سالگی ادامه دهید.

- میزان تجویز قطره های ویتامین آ و قطره آهن را از مراقب بهداشت یا پزشک کودک بپرسید.
از تغییر رنگ دندان کودک و یا طعم بد این داروها نگران نباشید . کودک بعد از مدتی به طعم عادت می‌کند و دندان‌های شیری، بعدها با دندان‌های دائمی جانشین می‌شوند . هربار بعد از دادن قطره، دندان‌های کودک را با یک دستمال تمیز پاک کنید.دادن آب یا کمی آب میوه بعد از قطره آهن به تغییر مزه دهان کودک کمک می‌کند.

- از 6 ماهگی غذای کمکی را شروع کنید ولی در سال اول هر بار بعد از شیر مادربه کودک غذا بدهید تا غذا مانع از دریافت شیر کافی نشود.
غذای کمکی را با توجه به توصیه‌های تصویری که در کارت مراقبت درج شده تا زمانی که کودک می‌تواند غذای سفره را بخورد دنبال کنید. غذای کمکی را می‌توانید برای دو یا سه وعده تهیه کنید و آن را در ظرف کوچک در دار در فریزر نگه دارید و بعد از بیرون آوردن و حرارت دادن (جوش) آن را خنک کرده و به کودک بدهید.

به غذای کودک تایک سال اول نمک اضافه نکنید.همین کار کوچک ذائقه کودک شمارا به غذای کم نمک عادت می‌دهد و احتمال ابتلای او را در آینده به بعضی بیماری‌ها مثل افزایش فشار خون کم می‌کند. ذائقه کودک در دو سال اول نقش مهمی برای آینده او دارد.

- معده کودک کوچک ونیاز او از یک فرد بالغ بیشتر است معده او را با مواد بی‌ارزش پر نکنید.

- به کودکان کم وزن باید بیشتر توجه شود چون آنها بیشتر بیمار می‌شوند و بیماری‌های پی در پی می‌تواند خطرناک باشد.کمی روغن یا کره به غذای این کودکان اضافه کنید .

- سعی کنید از همه انواع مواد غذایی با توجه به توصیه های کارت رشد استفاده کنید، اجازه دهید کودک با طعم انواع سبزی، صیفی ،میوه و...آشنا شود. تنوع غذایی، ریز مغذی‌های ضروری را بهتر به بدن می‌رساند.

  امتیاز: 0.00